Seniorzy wkrótce będą mogli przebierać w ofertach pracy? „Czeka nas czas, kiedy firmy będą musiały sięgnąć po starszych pracowników"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Coraz więcej pracodawców rozważa zatrudnienie starszych pracowników i wskazują na konkretne korzyści ale i konieczności. – Biorąc pod uwagę niedobory na rynku pracy i poszukiwanie pracowników z odpowiednim doświadczeniem myślę, że czeka nas czas, kiedy firmy będą musiały sięgnąć po starszych pracowników – zauważa Piotr Chwiedziewicz z OLX. Jego zdaniem, w kręgu zainteresowań firm znajdą się także osoby, które już przeszły na emeryturę. W jakich zawodach znajdzie się praca dla seniorów?

Spis treści

Sytuacja na rynku pracy zmienia się na korzyść dla osób 50+

Liczba ogłoszeń związanych z zatrudnieniem skierowanych do osób 50+ zwiększa się z miesiąca na miesiąc. Jak wynika z badania „Srebrne talenty. Wykorzystanie potencjału pokolenia silver", pracodawcy coraz bardziej doceniają i kierują swoje ogłoszenia w stronę dojrzałych pracowników.

Z drugiej strony osoby zbliżające się do wieku ochrony przedemerytalnej mają duże poczucie zagrożenia na rynku pracy i raczej niechętnie myślą o jej zmianie. Wśród tych, którzy aktualnie nie pracują, niemal 7 na 10 (68 proc.) deklaruje, że znalezienie pracy przez osoby dojrzałe jest trudne. Jednocześnie coraz więcej pracodawców życzliwie patrzy na starszych pracowników.

– W ich opinii „silversi” są bardziej lojalni wobec firmy, nie mają wygórowanych oczekiwań odnośnie awansu albo podwyżek, są dyspozycyjni, sumienni i zaangażowani w swoją pracę – wskazano.

– Biorąc pod uwagę niedobory na rynku pracy i poszukiwanie pracowników z odpowiednim doświadczeniem myślę, że czeka nas czas, kiedy firmy będą musiały sięgnąć po starszych pracowników. Również tych, którzy już przeszli na emeryturę – mówi Piotr Chwiedziewicz Growth Manager w OLX Praca.

Ekspert zwraca przy okazji zwraca uwagę na proces rekrutacji, który, jego zdaniem, będzie musiał ulec zmianie. – Potencjalnie te rekrutacje będą inne: proces zachęty do zmiany pracy a proces namawiania do powrotu na rynek pracy bardzo się od siebie różnią. Dlatego już teraz warto rozmawiać z pracownikami przechodzącymi na emeryturę o tym, jak nasza organizacja wspiera silversów. Co musiałoby się stać, aby zostali? Czego potrzebują? A co było dla nich trudne? – wymienia.

Te osoby znajdą zatrudnienie bez problemu

Jak wynika za wspomnianego badania, swoje miejsce na rynku pracy powinni znaleźć nie tylko wysoko wykwalifikowani pracownicy, jak np. lekarze, prawnicy, księgowi, ale także osoby pracujące w sektorach, gdzie coraz trudniej o udaną rekrutację, wskazano tutaj m.in. na szkolnictwo, logistykę, transport czy pielęgniarstwo).

– Wśród ogłoszeń dla osób 50+ na OLX Praca, najwięcej ofert jest w gastronomii oraz dla zawodowych kierowców. W dalszej kolejności ogłoszenia z sektora handlu i produkcji. Ale pojawiają się także propozycje pracy w branży IT, np. jako tester aplikacji mobilnych, technik-wdrożeniowiec IT – podano.

Ekspert podkreśla, że „myśląc o osobach 50+ czy 60+ musimy wyzbyć się stereotypów i stygmatyzacji przedstawicieli tej najszybciej rosnącej grupy wiekowej". – Współcześni seniorzy nie są wykluczeni cyfrowo (obecnie ok. 3/4 używa internetu, połowa robi w nim zakupy lub korzysta z bankowości elektronicznej). To pierwsze pokolenie osób, które było aktywne na rynku pracy w okresie transformacji ustrojowej i nadal chce korzystać z dobrodziejstw jej skutków. Silversi mają większą uważność względem własnej sytuacji materialnej oraz myślą o swoich potrzebach i pragnieniach, są zdrowsi, bardziej aktywni, więcej podróżują – tłumaczy Chwiedziewiczy.

Brak pracowników wyzwaniem dla rynku pracy

Wg danych GUS, polskie społeczeństwo systematycznie się starzeje, a rynek pracy będzie musiał odpowiedzieć na związane z tym wyzwania. Tworzenie miejsc pracy dla „silversów” to także szansa na uniknięcie luki kompetencyjnej w zespołach, czyli ryzyka związanego z przejściem na emeryturę zbyt dużej liczby pracowników.

Zdaniem ekspertów, połączenie doświadczenia „silversów” z kompetencjami technologicznymi młodszych pracowników to z jednej strony wyzwanie, ale z drugiej strony ogromna szansa rozwoju dla organizacji i biznesu.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
jak ktoś nie ma spoko pracy to istnieje taka szansa, żę też będzie musiał pracowac na starość. mój kumpel sobie przekalkulował i lepiej mu wyszło jak teraz wyjechał za granicę a wszystko miał nagrane z otto, niż siedzieć tu i odkładać
M
Meryt
Senior to powinien brać godną emeryturę i odpoczywać a nie roboty szukać. Popaprany kraj.
U
USS wojtuś
Tak, tych co już pobierają emerytury. Bo będą robić za kwoty za które młody nie przeżyje.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu