
Czy na zamontowanie pompy ciepła potrzebne jest specjalne pozwolenie z urzędu?
Zasadniczo pozwolenie z urzędu nie będzie nam potrzebne, chyba że montujemy ją w zabytkowym budynku lub takim obszarze. Może się okazać, że będziemy wykonywali studnię z myślą o czerpaniu wody lub odwiert pod wymiennik ciepła.
Pozwolenie jest potrzebne, jeśli wykop lub odwiert będzie głębszy, niż 30 m, a pobór wody nie przekracza 5 m³ na dobę.

Powietrzna pompa ciepła jako główne źródło ogrzewania domu - czy będzie to wystarczające?
Pompy ciepła typu powietrze/woda mogą być jedynym źródłem ciepła w naszym domu. Prze lata narosły mity, że takie urządzenia nie wystarczają do ogrzania całego domu. Współcześnie nie jest to prawda, a nowoczesne przyrządy pozwalają na zapewnienie ciepła w całym budynku.
Pompa ciepła może pracować przy każdej temperaturze, a powietrzne pompy ciepła są w stanie pozyskać energię nawet z mroźnego powietrza. Gdyby jednak pompa nie była w stanie w całości zapewnić ciepła na cały budynek można włączyć np. wbudowaną przez producenta grzałkę elektryczną. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko.

Czy pompę ciepła można zamontować również w budynkach ze starą instalacją?
Większość pomp ciepła podgrzewa wodę do maksymalnie 55°C. Jeśli jednak wcześniej mieliśmy kocioł węglowy i instalację z grzejnikami starego typu, to wówczas zastąpienie kotła pompą może nie być zbyt wydajne.
Wpłynie to na duże zużycie energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania pompy. Można również zdecydować się na pompy grzejące nawet do 70°C. Niestety są droższe.