Spis treści
Do kiedy jest obowiązek zapłaty abonamentu RTV?
Abonament radiowo-telewizyjny trzeba płacić do 25 dnia każdego miesiąca. Jeżeli nie zrobimy tego w tym terminie Poczta Polska może wysłać wezwanie - listowne upomnienie o konieczności zapłaty. Po tym czasie poczta może wystawić tytuł wykonawczy oraz skierować pismo do urzędu skarbowego. Od dłużnika abonament RTV będą mogli ściągać poborcy podatkowi, którzy mają podobne uprawnienia, jak komornicy.
Kto ma obowiązek zapłacić abonament RTV?
Obowiązek zapłaty abonamentu dotyczy każdego, kto posiada odbiornik mający możliwość odbioru sygnału nadawców publicznych. Za niepłacenie grozi kara 30-krotności miesięcznej stawki. To 8,70 zł za radio i 27,30 za telewizor miesięcznie. Do tego trzeba opłacić zaległości.
Urzędnicy ze skarbówki mogą zająć środki z rachunku bankowego, nadpłaty podatku, emerytury, wypłaty, akcji, a nawet nieruchomości. Dłużnik może starać się o rozłożenie zaległości na raty.
Poczta Polska - kto może się spodziewać kontroli zapłaty abonamentu RTV?
W pierwszej kolejności kontroli powinny się spodziewać te osoby, które zarejestrowały odbiornik telewizyjny lub radiowy i nie płacą abonamentu. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorstw i zakładów pracy. To właśnie tam najłatwiej jest przeprowadzić taka kontrolę.
Według portalu Wirtualne Media w pierwszej połowie 2023 roku postępowanie egzekucyjne wszczęto przeciwko 5958 osobom, które nie płacą abonamentu. Poczta Polska musi jednak udowodnić, że ciąży na nas obowiązek płacenia abonamentu oraz, że opłat tych nie pokrywamy.