
Work life-balance
Dla 14 proc. osób rozważających zmianę pracy impulsem do działania jest brak równowagi między życiem prywatnym i zawodowym.
Warto zaznaczyć, że podczas pandemii Parlament Europejski rekomendował państwom członkowskim wprowadzenie przepisów gwarantujących pracownikom tzw. prawo do odłączenia się, czyli gwarancję braku konsekwencji z powodu nieodbierania służbowych e-maili czy telefonów poza godzinami pracy.

Niepewność zatrudnienia
14 proc. osób rozważa zmianę pracy z obawy przed jej utratą. Podczas pandemii w tej grupie znalazły się osoby pracujące w branżach najbardziej dotkniętych rządowymi obostrzeniami.

Wygaśnięcie umowy
Dla 11 proc. ankietowanych bodźcem do zmiany pracy jest zbliżający się termin wygaśnięcia umowy lub kontraktu. Często na zmianę pracy decydują się osoby, które miały podpisaną umowę cywilnoprawną, ale chcą zyskać większą stabilność zatrudnienia i cieszyć się z przywilejów, jakie mają osoby na etacie, np. z płatnego urlopu.

Sytuacja w branży
9 proc. pracowników rozważa zmianę pracy ze względu na trudną sytuację w branży. W takiej grupie znalazły się osoby zatrudnione w turystyce, hotelarstwie, gastronomii, branży transportowej czy fitness.