
Mieszkania w Polsce od lat najchętniej kupują Ukraińcy, którzy przyjechali do naszego kraju w poszukiwaniu pracy. Zaraz za nimi plasują się Niemcy, a następnie między innymi Białorusini, Rosjanie, czy Anglicy. Zdarzają się też obywatele południowej Europy, Chin, czy Wietnamu.

Obcokrajowcy najchętniej kupują mieszkania w dużych miastach, czyli tam, gdzie znajdują największe rynki pracy. Na pierwszym miejscu stawiają Warszawę (338 609. 52 mkw. sprzedanej powierzchni), a na podium są jeszcze Wrocław (136 412,77 mkw.) i Kraków (92 526,39 mkw.).

Większość nabywców zza wschodniej granicy kupuje mieszkania na własne potrzeby, ale inaczej jest w przypadku obywateli Niemiec oraz na przykład krajów skandynawskich – wielu klientów z tak zwanego Zachodu traktuje polskie mieszkania jako pewną lokatę kapitału, gdyż ceny tych nieruchomości nie przestają szybować. Ewentualnie przeznaczają je na wynajem lub sprzedaż.

Jest jeszcze zbyt wcześnie, by powiedzieć, czy Ukraińcy, którzy uciekają przed rosyjską agresją, na pewno będą chcieli zostać w Polsce na dłużej i kupić tutaj własne mieszkanie.