
Wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:
20 tygodni (jedno dziecko)
31 tygodnie (dwoje dzieci)
33 tygodnie (troje dzieci)
35 tygodni (czworo dzieci)
37 tygodni (pięcioro i więcej dzieci)
Urlop macierzyński trzeba wykorzystać, zanim dziecko ukończy 7 lat, a w przypadku dziecka z odroczonym obowiązkiem szkolnym - 10 lat.

Urlop tacierzyńki
Kobieta, która wykorzystała po porodzie co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego (14 dni kalendarzowych), może zrezygnować z jego pozostałej części i przekazać ją do wykorzystania ojcu wychowującemu dziecko lub sprawującemu opiekę nad dzieckiem.
Taki urlop potocznie jest nazywany tacierzyńskim.
Za okres przebywania na urlopie macierzyńskim ojcu przysługuje wynagrodzenie.

Urlop rodzicielski
Urlop rodzicielki przysługuje po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Można o niego wnioskować minimum 21 dni przed datą rozpoczęcia takieto urlopu.
Podobnie jak urlop macierzyński, urlop rodzicielski jest płatny.
Udziela się go jednorazowo, ale rodzic ma możliwość rozłożenia go na następujące po sobie części (nie więcej niż cztery), stanowiące wielokrotność tygodnia. W przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego, z urlopu rodzicielskiego rodzice mogą korzystać jednocześnie.
Urlop rodzicielski można łączyć z pracą, np. biorąc go w wymiarze połowy pełnego wymiaru czasu pracy (na połowę dnia). Wymiar urlopu zostaje wówczas odpowiednio wydłużony.

Wymiar urlopu rodzicielskiego jest uzależniony od liczby dzieci, które przyszły na świat przy jednym porodzie lub zostały przysposobione i wynosi:
32 tygodnie (jedno dziecko)
34 tygodnie (więcej dzieci)
29 tygodni (przyjęcie dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka z odroczonym obowiązkiem szkolnym - do 10. roku życia)
Jeżeli pracownik łączy pracę z urlopem rodzicielskim, to maksymalny wymiar urlopu wynosi:
64 tygodnie (jedno dziecko)
68 tygodni (więcej dzieci)