Legendarna elektrownia widmo zyska nowe życie. "Będziemy tę energię łapać"

Maciej Badowski
PGE zamierza ożywić legendarną elektrownię w Żarnowcu.
PGE zamierza ożywić legendarną elektrownię w Żarnowcu. Przemysław Świderski/ Polska Press
PGE zamierza ożywić legendarną elektrownię w Żarnowcu. – Magazyny będą tę energię łapać, magazynować i oddawać – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Dariusz Marzec, prezes PGE. Magazyn Energii Żarnowiec o mocy 262 MW i pojemności ok. 981 MWh będzie największym magazynem energii w Polsce i jeden z największych w Europie.

W Polsce powstanie jeden z największych magazynów energii w Europie

Polska Grupa Energetyczna stawia na magazynowanie energii. Do 2035 roku PGE ma ambitne plany, które obejmują nowe magazyny o łącznej pojemności ponad 10 tys. MWh. Wartość planowanych projektów może wynieść około 18 mld złotych.

Najbardziej zaawansowanym projektem z zakresu magazynowania energii w PGE jest Magazyn Energii Żarnowiec o mocy 262 MW i pojemności ok. 981 MWh, co czyni go największym magazynem energii w Polsce i jednym z największych w Europie. Projekt ten jest realizowany przez LG Energy Solution Wrocław, a jego zakończenie planowane jest na 2027 rok.

– Tą inwestycją, czyli wielkoskalowym magazynem bateryjnym w Żarnowcu, największym w Europie rozpoczynamy budowę nowego segmentu działalności Polskiej Grupy Energetycznej, czyli wielkoskalowych magazynów bateryjnych, które będą pracowały, będą stabilizowały system i będą łagodziły niedogodności związane z nadprodukcją energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – tłumaczy w rozmowie z portalem strefabiznesu.pl Dariusz Marzec, prezes PGE.

Będą tą energię łapać, magazynować i oddawać wtedy, kiedy tej produkcji nie będzie, czyli w dni pochmurne, bądź w nocy – wskazuje i dodaje, że magazyn w Żarnowcu będzie mógł zasilić około 50 tys. gospodarstw domowych przez 24 godziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych

– Cały segment w jego docelowym kształcie, tak jak go planujemy i tak jak wystąpiliśmy o warunki przyłączeniowe, mógłby zasilić 2,5 miliona gospodarstw domowych przez okres 24 godzin. To jest taka skala energii podawanej do systemu – dodaje Marzec.

Magazyn Energii Żarnowiec powstanie w pobliżu największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej, co czyni go projektem pionierskim na wielu płaszczyznach. Otrzymał on pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej, co podkreśla jego innowacyjność i znaczenie dla krajowego systemu energetycznego.

Niedokończona potęga energetyczna

Żarnowiec, miejsce, które miało stać się symbolem energetycznej potęgi Polski, dziś jest jedynie wspomnieniem ambitnych planów. Na terenie opustoszałego kompleksu znajdują się niedokończone konstrukcje dwóch pierwszych bloków elektrowni, z fundamentami pod parę reaktorów. Obok nich leży zalany wodą potężny wykop, który miał być fundamentem dla kolejnego obiektu.

Elektrownia Żarnowiec miała być wyposażona w cztery sowieckie reaktory jądrowe WWER-440, co pozwoliłoby na osiągnięcie mocy ponad 1,6 GW. Jednakże, mimo ambitnych planów, prace nad budową zamarły w 1988 roku.

Po zaniechaniu budowy elektrowni, pojawiały się różne pomysły na zagospodarowanie terenu, od utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej, produkcji chipsów, poprzez budowę elektrowni gazowej, jednak żaden się nie sprawdził. Do dzisiaj.

Dariusz Marzec, prezes PGE
Dariusz Marzec, prezes PGE
fot. spółka

O PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna jest jednym z największych producentów i dostawców energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Od listopada 2009 roku jest notowana na GPW w Warszawie. Głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa posiadający 60,86 proc. akcji.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu