Polska za finasowaniem energetyki jądrowej z funduszy UE

Maciej Badowski
Opracowanie:
Resort przemysłu popiera rozszerzenie możliwości korzystania z funduszy UE na energetykę jądrową.
Resort przemysłu popiera rozszerzenie możliwości korzystania z funduszy UE na energetykę jądrową. Rob/ pexels.com
Polska wyraża poparcie dla rozszerzenia możliwości korzystania z funduszy Unii Europejskiej na projekty związane z energetyką jądrową. Kluczowym aspektem jest jednak zachowanie neutralności technologicznej, co oznacza równe traktowanie wszystkich technologii jądrowych. Takie podejście ma na celu zwiększenie dostępności środków finansowych dla projektów jądrowych, co może przyczynić się do rozwoju sektora energetycznego w Polsce i Europie.

Neutralność technologiczna w finansowaniu projektów jądrowych

Polska opowiada się za rozszerzeniem możliwości finansowania projektów jądrowych z funduszy unijnych, pod warunkiem zachowania neutralności technologicznej.

– Resort przemysłu popiera rozszerzenie możliwości korzystania z funduszy UE na energetykę jądrową, ale z zachowaniem neutralności technologicznej, równego traktowania wszystkich technologii jądrowych – powiedział dyrektor departamentu energii jądrowej w MP Paweł Gajda.

W praktyce oznacza to, że wszystkie technologie jądrowe, w tym SMR-y (małe reaktory modułowe), powinny mieć równy dostęp do finansowania. Polska chce, aby projekty jądrowe mogły korzystać z różnych mechanizmów finansowania, podobnie jak inne czyste technologie wytwarzania energii.

W kontekście finansowania SMR-ów, Polska podkreśla potrzebę równego traktowania wszystkich technologii jądrowych.

– Pojawiają się różne wnioski, które dotyczą ewentualnego finansowania SMR-ów, które my generalnie popieramy, żeby rozszerzyć zakres na przykład możliwości korzystania z funduszy unijnych. Natomiast jest jeden bardzo istotny warunek. Nie mówimy o finansowaniu SMR-ów, mówimy o finansowaniu projektów jądrowych – powiedział Gajda na marginesie konferencji FISA Euradwaste 2025.

Polska na forum unijnym będzie wspierać wszelkie inicjatywy, które umożliwią włączenie technologii jądrowych do katalogu czystych technologii. Dzięki temu atom mógłby korzystać z funduszy, które są dostępne dla innych czystych technologii energetycznych.

Współpraca międzynarodowa i rozwój sektora jądrowego

Polska zauważa, że temat finansowania energetyki jądrowej jest również podnoszony przez inne kraje UE, które popierają rozwój tej technologii.

– Brukselskie młyny mielą czasami powoli, ale jest tutaj - powiedzmy - taka ogólna zgoda wśród tych państw, nazwijmy to projądrowych, że powinno być większe otwarcie na środki europejskie dla projektów jądrowych – powiedział Gajda.

Rozwój sektora jądrowego w Europie, w tym w Polsce, wymaga wzmocnienia łańcucha dostaw, który jest wspólny dla całego sektora jądrowego, a nie tylko dla SMR-ów. – Bo to, co my widzimy, to jest ogólnie potrzeba wzmocnienia sektora jądrowego w Europie, w szczególności w Polsce. Ale to jest element wspólny, nie specyficznie SMR-owy – podsumował.

Plany rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 roku zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Inwestorem i operatorem ma być spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, w całości należąca do Skarbu Państwa. Pierwsza elektrownia ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu, a partnerem projektu jest konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

Równocześnie Orlen Synthos Green Energy, spółka należąca do Orlen i prywatnego koncernu Synthos, planuje budowę reaktorów BWRX-300, zaliczanych do SMR-ów. Pierwsze lokalizacje to Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Włocławek i Ostrołęka.

Dzięki wsparciu finansowemu z funduszy unijnych, Polska ma szansę na rozwój nowoczesnej i ekologicznej energetyki jądrowej, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz redukcji emisji CO2.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu