Strategia rozwoju magazynów energii
Statkraft Poland intensywnie rozwija lokalne projekty magazynowania energii, co jest zgodne z globalną strategią firmy. Norweska spółka realizuje jeden z czterech filarów swojej strategii, który zakłada rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz magazynów energii.
– Do 2035 roku OZE w Polsce może wytwarzać blisko 70 proc. energii, czyli tyle ile obecnie produkują elektrownie oparte na paliwach kopalnych. Zielona energetyka rozwijać się będzie w naszym kraju w ogromnym tempie w najbliższych latach. A to oznacza coraz większe potrzeby magazynowania energii oraz bilansowania sieci – komentuje Michał Smyk, menadżer krajowy w Statkraft Poland.
– Chcemy uczestniczyć w rozwoju rynku OZE w Polsce w sposób odpowiedzialny, dlatego większość projektowanych przez nas inwestycji zakłada realizację instalacji odnawialnych współlokalizowanych z magazynami energii – dodaje.
Firma planuje realizację projektów współlokalizowanych z magazynami energii, co pozwoli na efektywne bilansowanie sieci oraz zaspokojenie rosnących potrzeb energetycznych kraju. Firma skupia się na lokalizacji instalacji w sąsiedztwie kluczowych punktów zasilania, co jest kluczowe dla elastyczności dostaw.
– Cieszymy się z naszego wkładu w budowę portfela projektów magazynowych w Polsce i dodajemy do niego prawie 700 MW o wysokiej jakości ekonomicznej. Szczególną uwagę poświęcamy lokalizacji instalacji – w sąsiedztwie kluczowych punktów zasilania, gdzie z uwagi na coraz większą ilość zmiennej generacji rozproszonej, elastyczność dostaw jest kluczowa. Segment magazynowania energii w Polsce jest we wczesnej fazie rozwoju. Wierzymy w to, że będziemy mogli zwiększyć jego potencjał wykorzystując nasze doświadczenie z innych europejskich rynków oraz skutecznie dostarczając projekty o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych – dodaje Smyk.
Ekologiczne parki sieciowe
Statkraft rozwija również projekty tzw. Ekologicznych Parków Sieciowych w Wielkiej Brytanii, które wspomagają zarządzanie systemem elektroenergetycznym w procesie integracji z OZE. Projekty te łączą różne technologie, aby dostarczać szeroki pakiet usług sieciowych.
Oprócz bateryjnych magazynów energii, które pozwalają na gromadzenie energii elektrycznej w czasie szczytowej produkcji ze źródeł odnawialnych, parki te są wyposażane w kompensatory synchroniczne. Te urządzenia zapewniają inercję niezbędną do stabilizowania sieci elektroenergetycznej.
Statkraft posiada obecnie osiem aktywów bateryjnych w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemczech, które są na etapie operacyjnym lub w trakcie budowy. W Niemczech firma finalizuje największą tego typu inwestycję w kraju, zlokalizowaną w Zerbst, która połączy farmę słoneczną z bateryjnym magazynem energii elektrycznej.
Statkraft ma ambitne plany na poziomie globalnym w zakresie zwiększenia udziału energii słonecznej, lądowej energii wiatrowej i bateryjnych systemów magazynowania energii. Firma planuje rozwijać swój portfel na poziomie od 2 do 2,5 GW rocznie od 2026 roku.
O Statkraft
Statkraft działa w Polsce od 2018 roku w segmencie handlu energią odnawialną. Firma oferuje fizyczne i finansowe umowy PPA, jak również rozwija projekty farm wiatrowych, słonecznych oraz magazyny energii w Europie i na świecie. Spółka jest własnością państwa norweskiego i posiada rating kredytowy przyznany przez S&P na poziomie A.
