Centralistyczny system a energetyka rozproszona
Energetyka rozproszona charakteryzuje się bliskością do odbiorcy, co teoretycznie powinno sprzyjać efektywności energetycznej. Jednak, jak zauważa Jacek Rusiecki, energetykę rozproszoną charakteryzuje to, że jest ona bliżej odbiorcy.
– Jednak nasz system elektroenergetyczny niestety temu nie sprzyja, jest zupełnie inaczej – zauważa.
Obecny system oparty jest na dużych jednostkach energetycznych, co ma swoje korzenie w przeszłości. Choć centralizacja może mieć zalety w kontekście przesyłu na długie odległości, niesie ze sobą również znaczące koszty.
– Zbudowany jest centralistyczny system, oparty o wielkie jednostki energetyczne, trochę odziedziczony z PRL-u – wyjaśnia.
Jak zauważa, linie elektroenergetyczne w Polsce są przestarzałe, co prowadzi do dużych strat energetycznych. Dodatkowo, centralistyczny system jest podatny na zagrożenia zewnętrzne.
– Patrząc na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, to widać, że tego typu system elektroenergetyczny bardzo łatwo unicestwić, w związku z tym on jest również ze strony bezpieczeństwa kraju, niezbyt szczęśliwie skonstruowany – tłumaczy.
W kontekście wojny na Ukrainie, pytanie o wpływ na polskie podejście do bezpieczeństwa energetycznego pozostaje otwarte, ponieważ, jak zauważa, nie widać, żeby nastąpiły jakieś zmiany w postrzeganiu systemu elektroenergetycznego w Polsce.
Zielony Ład kontra energetyka konwencjonalna
W Polsce toczy się debata między zwolennikami energetyki konwencjonalnej a promotorami Zielonego Ładu. Oba podejścia mają swoje wady i zalety, ale jak zauważa Rusiecki, żadne z nich nie jest idealnym rozwiązaniem.
– Dzisiaj punktem odniesienia jest to, że mamy z jednej strony obrońców energetyki konwencjonalnej, węglowej, a z drugiej strony bardzo radykalny podejście, które określane jest Zielonym Ładem – mówi.
Jednak jeśli chodzi o szybkie rozwinięcie możliwości energetycznych w Polsce, Rusiecki wskazuje na odnawialne źródła energii.
Ecoista to strona, na której prowadzimy rzeczową i inspirującą debatę na temat środowiska. Oddajemy głos ludziom, którzy na różne sposoby angażują się w ekologiczną transformację. Są wśród nich naukowcy, przedsiębiorcy, aktywiści, rolnicy, ekonomiści, intelektualiści oraz przedstawiciele instytucji państwowych – każdy może podzielić się swoim spojrzeniem na sprawy, które mają znaczenie dla przyszłości naszej planety. Wierzymy, że wartościowa i angażująca dyskusja to pierwszy krok ku zmianie. Naszym celem jest wspólna praca na rzecz harmonii między człowiekiem a Ziemią.