Nowe centrum offshore już powstaje. To stąd popłynie prąd z morza

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Gdańsku trwają intensywne prace nad budową terminalu T5, który stanie się centralnym punktem dla instalacji turbin morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Projekt ten, realizowany przez PGE Baltica i Ørsted, ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej Polski, a także stworzenie nowych miejsc pracy i rozwój lokalnych łańcuchów dostaw.

Wizja i znaczenie terminalu T5

Terminal T5 w Gdańsku jest jednym z najważniejszych projektów infrastrukturalnych związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego budowa jest kluczowa dla realizacji projektu Baltica 2, który ma na celu produkcję zielonej energii elektrycznej dla około 2,5 miliona polskich gospodarstw domowych.

– Tutaj w Gdańsku powstaje najnowocześniejszy terminal instalacyjny dla branży offshore wind w Polsce. Inwestycja ta jest kluczowa nie tylko dla realizacji morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, ale także dla rozwoju całego programu morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju – powiedział Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.

To właśnie stąd przeprowadzimy instalację 107 turbin dla naszego projektu, która zaplanowana jest na 2027 rok. Porty instalacyjne to ważny element budowy lokalnego łańcucha dostaw. To tutaj i wokół terminala powstawać będą nowe miejsca pracy, tworzyć się będzie sieć firm kooperujących. To tutaj będzie tętnić życie polskiego offshore’u – dodał.

Budowa terminalu T5 jest realizowana przez spółkę Istrana, przy współpracy z Baltic Hub oraz Polskim Funduszem Rozwoju.

– Dzisiejsza wizyta to doskonała okazja, aby zobaczyć, jak postępują prace nad budową terminalu T5 w Gdańsku. Realizując wspólną inwestycję, Ørsted i PGE kierują się harmonogramem, z którym ściśle powiązane są umowy podpisywane z dostawcami. Dlatego też dostarczenie na czas portu instalacyjnego w Gdańsku jest kluczowym czynnikiem powodzenia projektu Baltica 2 – wskazał Ulrik Lange, wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2, Ørsted.

Jako największy w historii projekt energii odnawialnej w Polsce, Baltica 2 będzie liderem w przejściu Polski na zieloną energię, produkując zieloną energię elektryczną, która zaspokoi potrzeby około 2,5 miliona polskich gospodarstw domowych – podkreślił.

Transformacja energetyczna i lokalny rozwój

Inwestycja w terminal T5 jest nie tylko krokiem w kierunku transformacji energetycznej, ale także szansą na rozwój lokalnej gospodarki. Dzięki nowym miejscom pracy i rozwojowi lokalnych łańcuchów dostaw, projekt ten przyczyni się do wzrostu gospodarczego regionu.

– Inwestycja w terminal T5 stawia Baltic Hub oraz PFR jako dwóch udziałowców spółki Istrana w roli liderów, którzy znacząco przyczyniają się do transformacji energetycznej kraju. Aby energia z offshore wind miała szanse stać się ważnym składnikiem polskiego miksu energetycznego, musimy jako kraj posiadać polski terminal do przeładunku elementów potrzebnych do budowy morskich farm wiatrowych w tym rejonie Bałtyku. Wpływa to na możliwość budowy polskich łańcuchów dostaw, a także rozwój i wykorzystanie znacznego potencjału regionu oraz miasta Gdańsk i pracujących tu specjalistów – zauważa Lech Paszkowski, Prezes spółki Istrana.

Projekt Baltica 2, którego kluczowym elementem jest terminal T5, ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej Polski poprzez zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu