Harmonogram prac pierwszej morskiej farmy wiatrowej
– Jeżeli chodzi o harmonogram inwestycji, to w pierwszej połowie 2027 podamy pierwszy prąd, a w drugiej połowie oddamy do eksploatacji już całą farmę liczącą 107 turbin – zapowiedział w rozmowie z portalem strefabiznesu.pl Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.
Z kolei w najbliższych miesiącach, czyli na wiosnę, uruchomiona zostanie budowa bazy serwisowej w Ustce. – Od ubiegłego roku jeszcze pracujemy w Choczewie, gdzie powstaje lądowa infrastruktura wyprowadzenia mocy, więc ten projekt i ta budowa będzie kontynuowana – tłumaczy. – Także marzec kwiecień tego roku to już jest rozpoczęcie operacji morskich – dodaje.
– Na Bałtyk wypłyną statki, które będą w pierwszej kolejności na przyszłych trasach kablowych i przyszłych lokalizacjach morskich turbin wiatrowych przesuwały głazy, w miejscach ich zalegania, tak żeby ta właściwa instalacja mogła już przebiegać sprawnie i bez żadnych zagrożeń – wskazuje i wyjaśnia, że chodzi o przygotowanie już tego miejsca budowy także na morzu.
– Czyli nasze statki ruszają morze w marcu lub kwietniu tego roku –zapowiada.
– Faza budowy w morskiej energetyce wiatrowej to jest przede wszystkim zupełnie inny model kontraktacji i organizacji dostaw – wyjaśnia. – Tak jak klasyczne elektrownie, takie konwencjonalne, bardzo często realizuje się w modelu „pod klucz”, czyli jest jeden wykonawca, który zajmuje się wszystkim, od szczegółowego projektowania, poprzez zamówienia komponentów, poprzez budowę i odpowiedzialność za całość – tłumaczy.
Z kolei w przypadku offshore, jak wyjaśnia, jest multi contracting. – Oznacza to, że mamy kilkanaście głównych kontraktów na dostawy technologii, na usługi transportowe, czy montażowe – mówi i dodaje, że „skoordynowanie tych wszystkich graczy, tych wszystkich uczestników, tego spektaklu w środowisku morskim, w środowisku, kiedy każdy dzień, każda godzina, nawet jakby opóźnienia czy przestoju statków generuje ogromne koszty”.
– Umiejętność skoordynowania, zarządzania interfejsami pomiędzy tymi wykonawcami, czy komunikacja, stanowią Yy, komunikacja, ale to są takie, to są takie zdolności, taka wiedza, którą do tego partnerstwa w szczególności przenosi Ørsted. Dlatego jesteśmy pewni, że faza konstrukcji i uruchomienia farmy przebiegnie w sposób sprawny, bez zakłóceń, to ryzyko fazy konstrukcyjnej oceniamy jako niskie – podkreśla.
Ecoista to strona, na której prowadzimy rzeczową i inspirującą debatę na temat środowiska. Oddajemy głos ludziom, którzy na różne sposoby angażują się w ekologiczną transformację. Są wśród nich naukowcy, przedsiębiorcy, aktywiści, rolnicy, ekonomiści, intelektualiści oraz przedstawiciele instytucji państwowych – każdy może podzielić się swoim spojrzeniem na sprawy, które mają znaczenie dla przyszłości naszej planety. Wierzymy, że wartościowa i angażująca dyskusja to pierwszy krok ku zmianie. Naszym celem jest wspólna praca na rzecz harmonii między człowiekiem a Ziemią.