Baltica 2 oraz spółka Istrana podpisały umowę dzierżawy przyszłego terminalu T5 w Porcie Gdańsk

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Baltica 2 jest jednym z dwóch etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica. Inwestycja ta ma zapewnić zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.
Baltica 2 jest jednym z dwóch etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica. Inwestycja ta ma zapewnić zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce. 123rf.com / zdjęcie ilustracyjne
Baltica 2, będąca własnością PGE i Orsted, oraz spółka Istrana zawarły umowę dzierżawy przyszłego terminalu T5 w Porcie Gdańsk. Jak poinformowało biuro prasowe PGE, terminal ten będzie służył do magazynowania, wstępnego montażu oraz instalacji elementów turbin dla projektu Baltica 2.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), Dariusz Marzec, podkreślił, że podpisana umowa dzierżawy terminalu przez Baltica 2 i spółkę Istrana zapewnia niezbędną przestrzeń portową do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Dzięki temu zapewnione jest miejsce do załadunku elementów morskich turbin wiatrowych na statki oraz kompleksowej obsługi statków instalacyjnych. Marzec dodał:
Gdański terminal zaprojektowany został zgodnie z najnowszymi branżowymi standardami i z uwzględnieniem trendów rozwoju technologicznego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki temu powstanie jeden z najważniejszych oraz najnowocześniejszych tego typu obiektów na Bałtyku. Port w Gdańsku to także wielka szansa dla rozwoju krajowego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w basenie Morza Bałtyckiego.

Lokalizacja i przygotowania

W komunikacie podkreślono, że Gdańsk posiada doskonałe warunki nawigacyjne oraz korzystną lokalizację względem obszaru, na którym powstanie pierwsza wspólna morska farma wiatrowa należąca do PGE i Orsted. Proces przygotowań do budowy terminalu jest zaawansowany – projekt otrzymał pozwolenie na budowę od Wojewody Pomorskiego. Nowa infrastruktura w porcie w Gdańsku otwiera możliwości dla polskich przedsiębiorstw do zaangażowania się w jej budowę i eksploatację.

Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Polska, stwierdziła:
Przy realizacji wspólnej inwestycji PGE i Orsted kierujemy się harmonogramem, którego integralną częścią są podpisane kontrakty z dostawcami komponentów oraz z wykonawcami usług instalacyjnych na morzu. Gwarancja wykonania usługi w porcie na czas jest krytycznym elementem powodzenia całego projektu, dlatego cieszymy się, że prace przygotowawcze do budowy terminalu nabrały tempa.

Szczegóły dzierżawy

Dzierżawa terminalu obejmie okres od czwartego kwartału 2026 roku, kiedy planowane jest zakończenie prac budowlanych, wstępnie do końca 2028 roku. Terminal T5 zajmuje powierzchnię 21,3 ha, z której prawie połowa to obszary o podwyższonej nośności, niezbędne do realizacji projektów offshore. Koncepcja i kształt terminalu pozwolą na jednoczesne wykorzystanie całkowitej długości nabrzeży obejmujących dwa stanowiska załadunkowe dla statków instalacyjnych typu jack-up, nabrzeże rozładunkowe oraz rampę do rozładunku statków transportowych typu ro-ro.

Stronami umowy są spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 2, należąca do PGE i Orsted, oraz Istrana, spółka celowa należąca w 85% do rządowego Polskiego Funduszu Rozwoju oraz w 15% do Baltic Hub. Istrana wygrała przetarg na dzierżawę gruntów pokrytych wodami zlokalizowanych w granicach administracyjnych Portu Gdańsk, na których w najbliższych latach powstanie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych.

Przyszłość projektu Baltica

Baltica 2 jest jednym z dwóch etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica, obok Baltica 3. PGE i Orsted planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy około 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy około 1 GW do 2030 roku. Inwestycja ta ma zapewnić zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Biuro prasowe PGE podkreśla, że PGE i Orsted mają już zakontraktowane wszystkie niezbędne komponenty dla projektu Baltica 2 oraz podpisane wszystkie umowy dotyczące ich instalacji. Partnerzy wybrali również generalnego wykonawcę lądowej infrastruktury przyłączeniowej i posiadają już wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu