Spis treści
- InnoEnergy ma pogląd na całą Europę, ponieważ działamy jako fundusz w sumie w 17 krajach Unii Europejskiej, więc widzimy, co się dzieje w Skandynawii, jakie są trendy inwestycyjne we Francji, Hiszpanii, Holandii, Belgii, czy Europie Środkowej. W związku z tym widzimy, jak świat w zakresie transformacji energetycznej już dzisiaj się rozwija i jak on będzie wyglądał w ciągu pięciu lat - powiedział Mikołaj Budzanowski, prezes InnoEnergy w Europie Centralnej.
Jego zdaniem dzisiaj kluczowe pytanie, które sobie trzeba zadać, to co będzie po tym, jak zostaną wygaszone chociażby elektrownie węglowe w Polsce. To nastąpi nie za dwadzieścia lat, a w ciągu jednej dekady, a znacząca część już do 2030 roku.
- W związku z tym pojawi się ogromna przestrzeń do dużych inwestycji w Polsce i ta dekarbonizacja polskiej gospodarki bez względu na to, czy nazwiemy to Zielony Ład czy Niezielony Ład, to i tak się już wydarzy, bo się musi wydarzyć. To już jest coś, co się rozpoczęło. To nie może oczywiście spowodować, że ceny energii czy ceny ciepła wzrosną. To nie może być wykonane kosztem odbiorców końcowych, ani również i przemysłu. Powstaje pytanie, które trzeba sobie dzisiaj postawić, to co zrobić, żeby wygrać na tych inwestycjach, które będą miały miejsce w ciągu najbliższej dekady, a największa ich ilość przypada między 2025 a 2030 rokiem - dodał Budzanowski.
Miliardy na inwestycje w transformację powinny wspierać polski przemysł
Jego zdaniem, jeżeli wiemy, że będziemy wydawać w Polsce 700, a być może 800 miliardów zł na transformację energetyczną, to zróbmy wszystko, aby zainwestować te pieniądze w polskie firmy technologiczne, czy produkcyjne.
- I to jest ta naczelna idea, czy pomysł, z którym przychodzę jako InnoEnergy do Polski. Bazując na tych wypracowanych praktykach z Francji oraz ze Szwecji. Chcemy inwestować przede wszystkim w start-upy i firmy, które wywodzą się z polskich uczelni, które dzisiaj są na wczesnym etapie rozwoju i pomagać im w rozwinięciu swojej działalności na terenie Polski. Aby wykorzystały środki na budowę magazynów energii, sieci przesyłowe, zarządzanie tymi sieciami przesyłowymi, na budowę nowych mocy wytwórczych, chociażby na północy Polski, bo tam przecież powstanie ogromnie dużo elektrowni wiatrowych. Trzeba coś z tą energią zrobić, trzeba ją odpowiednio dobrze zarządzić - dodał prezes Budzanowski.
Polish Cluster wzorowany jest na sprawdzonych projektach z innych krajów
- Polish Cluster jest wzorowany na tym, co faktycznie udało się wykonać we Francji. Francja, która w pewnym momencie też dostrzegła, że w ramach transformacji energetycznej będą powstawać źródła rozproszone. To budujmy przy źródłach rozproszonych na przykład nowe fabryki. Czy to będą fabryki dotyczące produkcji fotowoltaiki, czy to będą fabryki dotyczące produkcji zielonych nawozów. Ten proces już dzisiaj trwa, powstało w sumie w tym momencie sześć fabryk produkujących na terenie Francji tam, gdzie jest generowana energia ze źródeł odnawialnych. No i to samo chcemy zrobić w Polsce, czyli zbudować Polish Cluster wraz z porozumieniem, oczywiście z lokalnym przemysłem, największymi polskimi spółkami sektora energetycznego, sektora paliwowego. To mogą być produkty jak zielona stal, zielona chemia bateryjna, czyli będą powstawać tam, gdzie też generowana jest energia ze źródeł odnawialnych - dodał prezes.
Budzanowski podkreślił, że InnoEnergy chce być swoistym katalizatorem pewnych projektów.
- Czyli od pomysłu, który finansujemy od pół do jednego miliona euro, czasami dwa miliony euro, ale nie więcej. Na tym wczesnym etapie to nie są duże pieniądze, które chcemy zainwestować w tego typu firmy, a następnie oczywiście jak zostanie już firma rozwinięta, to ona pociąga za sobą większe finansowanie - powiedział Budzanowski.
Prezes ujawnił, że InnoEnergy jest teraz w procesie rozmów z wieloma podmiotami strefy rządowej, czyli podległych jednostek, które mają też wiedzę o tym, co dzieje się w różnych częściach Polski, po to, żeby dobrze zmapować potrzeby i możliwości lokalne.
- Już pierwszą inwestycję będziemy realizować prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Nie chciałbym jeszcze ujawniać gdzie, ale już czekamy na decyzję środowiskową dla tego projektu. Kolejne projekty uruchomimy jeszcze w tym roku - dodał prezes InnoEnergy.