Spis treści
- Bielik powstał w projekcie Spichlerz, który jest projektem open source, czyli o otwartym kodzie źródłowym. Polega to na tym, że z jednej strony wolontariusze po godzinach pracują nad takim modelem, a później swoją pracę przeznaczają dla wszystkich. My stawiamy na taką pełną otwartość. To znaczy i otwarte dane, i otwarty kod źródłowy, i też otwarta społeczność, gdzie pracujemy za darmo – powiedział Sebastian Kondracki, lider projektu Obywatel Bielik AI.
Jednocześnie dodał, że zespół chce Bielika rozszerzyć między innymi o analizę zdjęć. Eksperci potrzebują bardzo dużej ilości fotografii i proszą społeczność o wsparcie i przesyłanie takich zdjęć czyli nieartystycznych, tylko codziennych np. ze spaceru, przedmiotów, a także takie co pokazują polskie potrawy.
Bielik w kwestii języka polskiego jest jest jednym z najlepszych modeli
- Głównie skupiliśmy się na języku polskim i rzeczywiście te pierwsze wersje to cały czas staraliśmy, żeby tego języka polskiego było jak najwięcej. I to oczywiście osiągnęliśmy, bo jeśli chodzi o polskie modele, to Bielik jest jednym z najlepszych. Zaczęliśmy Bielik testować w innych językach i zgłaszać do różnych konkursów i nagle okazuje się, że Bielik na przykład w języku niemieckim jest lepszy od niemieckich modeli. Stąd teraz chcemy uruchomić Der Bielika, tak nazwaliśmy roboczo ten projekt - dodał Sebastian KondrackI.
Jak zwrócił uwagę Kondracki inne zagraniczne modele świetnie mówią w języku polskim, ale taki model nie narodził się w Polsce. I to jest właśnie przewaga w Bieliku, w którym uchwycony jest nie tylko język, ale polska mentalność.
- I teraz jak nawet pracujemy z Der Bielikiem, to staramy się zbudować zespół w Niemczech, żeby właśnie dodali tę mentalność niemiecką, kulturę niemiecką, a nie tylko polską - dodał lider projektu Bielik.
Bielik AI wchodzi do czołówki konkurs programów open source
- Szukaliśmy różnych konkursów, programów, gdzie moglibyśmy trochę więcej powiedzieć o naszym projekcie. Jest taka fundacja GOSIM, która próbuje z lokalnych projektów otwartych, takich jak nasz nadać im taki globalny charakter. Złożyliśmy, zaaplikowaliśmy, no i dostaliśmy się do jednych z dziesięciu najlepszych, potencjalnie projektów open source z obszaru sztucznej inteligencji. I jedziemy do Paryża, aby wraz z innymi firmami tworzyć strategie. Będziemy się uczyć od nich jak z Bielika zrobić globalny projekt już o takiej rozpoznawalności światowej – dodał Kondracki.
Jednocześnie Kondracki zapowiedział, że podczas pobytu w Paryżu w dniach 6-7 maja tego roku zostanie przedstawionych kilka premier związanych z Bielikiem AI.
Patronem medialnym XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach są „Strefa Biznesu” oraz „Dziennik Zachodni”, należące do Polska Press Grupy – jedynej firmy medialnej w Polsce, która posiada w swoim portfolio 22 serwisy regionalne, ponad 500 serwisów miejskich, ogólnopolski portal informacyjny i.pl, a także liczne serwisy tematyczne (m.in. StrefaObrony.pl, StrefaEdukacji.pl, StronaKobiet.pl czy RegioDom.pl), branżowe oraz e-commerce. Jest również wydawcą 20 dzienników regionalnych.