Polacy stworzyli nowy czat GPT. I okazało się, że jest całkiem dobry

Marek Knitter
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bielik AI jest nie tylko polskim odpowiednikiem amerykańskiego czata, ale modelem, który pozwala budować różne czat boty, knowledge boty, albo systemy, które potrafią przetwarzać tekst i potrafią generować dialogi z użytkownikami, wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu Sebastian Kondracki, lider projektu Obywatel Bielik AI. Bielik znalazł się w finale programu fundacji GOSIM, która z lokalnych projektów próbuje nadać im globalny charakter.

Spis treści

- Bielik powstał w projekcie Spichlerz, który jest projektem open source, czyli o otwartym kodzie źródłowym. Polega to na tym, że z jednej strony wolontariusze po godzinach pracują nad takim modelem, a później swoją pracę przeznaczają dla wszystkich. My stawiamy na taką pełną otwartość. To znaczy i otwarte dane, i otwarty kod źródłowy, i też otwarta społeczność, gdzie pracujemy za darmo – powiedział Sebastian Kondracki, lider projektu Obywatel Bielik AI.

Jednocześnie dodał, że zespół chce Bielika rozszerzyć między innymi o analizę zdjęć. Eksperci potrzebują bardzo dużej ilości fotografii i proszą społeczność o wsparcie i przesyłanie takich zdjęć czyli nieartystycznych, tylko codziennych np. ze spaceru, przedmiotów, a także takie co pokazują polskie potrawy.

Bielik w kwestii języka polskiego jest jest jednym z najlepszych modeli

- Głównie skupiliśmy się na języku polskim i rzeczywiście te pierwsze wersje to cały czas staraliśmy, żeby tego języka polskiego było jak najwięcej. I to oczywiście osiągnęliśmy, bo jeśli chodzi o polskie modele, to Bielik jest jednym z najlepszych. Zaczęliśmy Bielik testować w innych językach i zgłaszać do różnych konkursów i nagle okazuje się, że Bielik na przykład w języku niemieckim jest lepszy od niemieckich modeli. Stąd teraz chcemy uruchomić Der Bielika, tak nazwaliśmy roboczo ten projekt - dodał Sebastian KondrackI.

Jak zwrócił uwagę Kondracki inne zagraniczne modele świetnie mówią w języku polskim, ale taki model nie narodził się w Polsce. I to jest właśnie przewaga w Bieliku, w którym uchwycony jest nie tylko język, ale polska mentalność.

- I teraz jak nawet pracujemy z Der Bielikiem, to staramy się zbudować zespół w Niemczech, żeby właśnie dodali tę mentalność niemiecką, kulturę niemiecką, a nie tylko polską - dodał lider projektu Bielik.

Bielik AI wchodzi do czołówki konkurs programów open source

- Szukaliśmy różnych konkursów, programów, gdzie moglibyśmy trochę więcej powiedzieć o naszym projekcie. Jest taka fundacja GOSIM, która próbuje z lokalnych projektów otwartych, takich jak nasz nadać im taki globalny charakter. Złożyliśmy, zaaplikowaliśmy, no i dostaliśmy się do jednych z dziesięciu najlepszych, potencjalnie projektów open source z obszaru sztucznej inteligencji. I jedziemy do Paryża, aby wraz z innymi firmami tworzyć strategie. Będziemy się uczyć od nich jak z Bielika zrobić globalny projekt już o takiej rozpoznawalności światowej – dodał Kondracki.

Jednocześnie Kondracki zapowiedział, że podczas pobytu w Paryżu w dniach 6-7 maja tego roku zostanie przedstawionych kilka premier związanych z Bielikiem AI.

Patronem medialnym XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach są „Strefa Biznesu” oraz „Dziennik Zachodni”, należące do Polska Press Grupy – jedynej firmy medialnej w Polsce, która posiada w swoim portfolio 22 serwisy regionalne, ponad 500 serwisów miejskich, ogólnopolski portal informacyjny i.pl, a także liczne serwisy tematyczne (m.in. StrefaObrony.pl, StrefaEdukacji.pl, StronaKobiet.pl czy RegioDom.pl), branżowe oraz e-commerce. Jest również wydawcą 20 dzienników regionalnych. 

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu