Spis treści
Spotkanie w Brukseli i komentarz ministra
Krzysztof Gawkowski uczestniczył w spotkaniu grupy socjaldemokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim, gdzie rozmawiał z przewodniczącą Iratxe Garcią Perez. W rozmowie z dziennikarzami odniósł się do potencjalnego cyberataku na System Rejestrów Państwowych.
Nie wydarzyło się nic takiego, czego byśmy nie doznawali przez ostatnie dni czy tygodnie – stwierdził minister cyfryzacji, podkreślając, że takie incydenty są już niemal codziennością.
W środę przed południem w Polsce wystąpiły chwilowe problemy z dostępem do niektórych usług publicznych. Media spekulowały o próbie cyberataku, jednak Ministerstwo Cyfryzacji nie potwierdziło tych informacji, zaznaczając jedynie, że nie doszło do „skutecznego cyberataku”.
Polska w obliczu cyfrowej wojny
Minister Krzysztof Gawkowski podkreślił, że choć polskie rejestry państwowe funkcjonują stabilnie, należy być przygotowanym na kolejne próby ataków na infrastrukturę krytyczną.
Polska jest na cyfrowej wojnie z Rosją, co wiemy już chyba wszyscy. Mamy też świadomość potrzeby zainwestowania większych środków i konieczności zwracania większej uwagi na to, co się dzieje w cyberprzestrzeni – zaznaczył.
Według ministra, Polska jest najczęściej atakowanym państwem w UE ze względu na swoją rolę jako największego partnera Ukrainy.
Z tego powodu Rosja przypuszcza na nas próby ataków właściwie dzień w dzień. Polska cyberprzestrzeń jest stabilna i bezpieczna – powiedział Krzysztof Gawkowski.
Złożoność zagrożeń w cyberprzestrzeni
Krzysztof Gawkowski zwrócił uwagę, że wojna cyfrowa z Rosją to nie tylko ataki na infrastrukturę, ale również dezinformacja i próby ingerencji w procesy wyborcze. Rosja stara się wzbudzać niepokoje społeczne oraz werbować osoby do pracy na rzecz swojego wywiadu.
Tych pól rosyjskiego zainteresowania jest dużo. Polska musi pokazać, że ma mocną cybertarczę, która skutecznie chroni ją przed atakami – podkreślił minister.
System Rejestrów Państwowych to kluczowy element polskiej infrastruktury, łączący takie bazy danych jak rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr Dokumentów Paszportowych, Rejestr Stanu Cywilnego, Rejestr Danych Kontaktowych, System Odznaczeń Państwowych, Centralny Rejestr Sprzeciwów, Centralny Rejestr Wyborców oraz Rejestr zastrzeżeń numerów PESEL.
Źródło: PAP
