Start misji Ax-4 z polskim astronautą już w maju. Kierunek ISS

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Start misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) odbędzie się 29 maja – podała we wtorek firma Axiom Space.
Start misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) odbędzie się 29 maja – podała we wtorek firma Axiom Space. NASA/commons.wikimedia
Firma Axiom Space ogłosiła, że misja Ax-4, w której weźmie udział polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, wystartuje 29 maja. Celem wyprawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jest przeprowadzenie badań nad wpływem mikrograwitacji na ludzki organizm, obserwacja Ziemi oraz testowanie przyszłościowych paliw.

Spis treści

Konferencja prasowa Axiom Space i ESA

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Axiom Space oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), omówiono szczegóły naukowe dotyczące misji Ax-4 na ISS. W trakcie tej wyprawy astronauci będą realizować ponad 60 eksperymentów z różnych krajów, w tym z USA, Indii, Polski, Węgier, a także z Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Nigerii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dr Lucie Low, główna naukowczyni Axiom Space, podkreśliła, że misja otwiera nowe możliwości dla krajów, które dotychczas nie miały samodzielnego dostępu do przestrzeni kosmicznej.

Otwieramy drzwi krajom, które dotąd miały dostęp do kosmosu wyłącznie poprzez partnerów ISS i nowym krajom, instytucjom i osobom, które (...) napędzą pozaziemską gospodarkę - powiedziała Lucie Low.

Dr Michael Roberts, dyrektor naukowy Laboratorium Narodowego na ISS, przypomniał, że na stacji przeprowadzono już ponad 4000 eksperymentów. Misja Ax-4 ma kontynuować tę tradycję, wnosząc nowe odkrycia i innowacje.

Polskie badania w ramach misji Ignis

W ramach polskiej misji Ignis na orbicie zostanie przeprowadzonych 13 eksperymentów z zakresu medycyny, biologii, biotechnologii i nauk inżynierskich. Monika Banaszek-Cymerman, szefowa Departamentu Badań i Innowacji Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), wymieniła kluczowe projekty, takie jak „Leopardiss”, który zakłada wykorzystanie sztucznej inteligencji na pokładach satelitów.

Eksperyment „Space Volcanic Algae” ma na celu zbadanie, jak mikroglony, potencjalne źródło pożywienia i tlenu, radzą sobie w warunkach kosmicznych. Badanie „Neurofeedback EEG" skupi się na wpływie izolacji i mikrograwitacji na poziom stresu astronautów.

Nasze eksperymenty są bardzo wyjątkowe i dotyczą biotechnologii, technologii, nauk o materiałach, a także bardzo ważnej dziedziny, jaką jest fizjologia i psychologia człowieka. Misja Ignis otwiera przestrzeń kosmiczną dla wszystkich - podkreśliła Banaszek-Cymerman.

Międzynarodowa współpraca i przyszłość eksploracji kosmosu

Misja Ax-4 to także okazja do międzynarodowej współpracy. Tushar Phadnis z Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych poinformował, że indyjskie eksperymenty będą badać rozwój mikroglonów, regenerację mięśni oraz kiełkowanie roślin w kosmosie.

Dr Angelique Van Ombergen z ESA zaznaczyła, że kluczowe jest uzupełnienie zespołu naukowego o specjalistów ds. zdrowia.

Jest to dla nas priorytet. Ma to również związek z naszą strategią, która zakłada utrzymanie załogi w jak najlepszej kondycji i sprawności podczas wszystkich misji, ale także wykorzystanie tych badań do przygotowania do eksploracji przestrzeni kosmicznej - wyjaśniła.

Jednym z eksperymentów, który budzi duże nadzieje, jest badanie nad leczeniem cukrzycy insulinozależnej w warunkach mikrograwitacji. Dr Mohammad Fityan z Burjeel Holdings podkreślił, że celem jest zrozumienie, jak mikrograwitacja wpływa na metabolizm cukru we krwi.

Nowe horyzonty dla Polski i ESA

Udział Polski w misji Ax-4 to historyczny moment, który może znacznie zwiększyć obecność kraju w kosmicznych przedsięwzięciach.

Wyniki Ax-4 mogą znacznie zwiększyć naszą obecność w misjach na Ziemi i w rozwoju kosmosu. Można to wprost przełożyć na inwestycje i korzyści, które osiągniemy z ekonomicznego punktu widzenia - stwierdziła Banaszek-Cymerman.

Dr Angelique Van Ombergen z ESA podkreśliła, że plany agencji sięgają daleko w przyszłość. "Obecnie realizujemy strategię 'Explore 2040', która zakłada, że chcemy prowadzić długoterminowe badania w niższej orbicie ziemskiej, ale chcemy również wyjść poza nią. Chcemy polecieć na Księżyc, a ostatecznie - na Marsa" - powiedziała.

Dr Lucie Low zauważyła, że badania w kosmosie mogą być znacznie bardziej skomplikowane niż na Ziemi.

Dlatego wszyscy nasi partnerzy i zespoły mają świadomość, że muszą przełożyć to, co robią, na działania możliwe do wykonania w środowisku mikrograwitacji. (...) Wiele analiz i wniosków dotyczących rzeczywistych wyników badań może pojawić się dopiero po powrocie na Ziemię. Uważam, że wszystkie badania prowadzone w ramach Ax-4 są ekscytujące, ale też bardzo trudne - podsumowała.

Skład załogi i znaczenie misji Ax-4

Misja Ax-4, zaplanowana na 29 maja, będzie kolejną komercyjną załogową wyprawą Axiom Space. W jej skład wchodzą: Peggy Whitson (USA) jako dowódczyni, Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska/ESA) jako specjalista, Shubhanshu Shukla (Indie) jako pilot oraz Tibor Kapu (Węgry) jako specjalista. Astronauci spędzą na stacji 14 dni.

Dla Polski udział w tej misji jest wynikiem umowy między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA, mającej na celu przygotowanie i realizację polskiej misji naukowo-technologicznej IGNIS na ISS. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) pełni rolę agencji wykonawczej.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim Polakiem w kosmosie, po Mirosławie Hermaszewskim, który w 1978 roku odbył lot na statku Sojuz 30. To wydarzenie jest symbolicznym powrotem Polski na orbitę po 47 latach.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu