Spis treści
Misja Axiom-4: Polacy wśród załogi
Wiosną tego roku misja Axiom-4 zabierze na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) czterech astronautów. W skład załogi wejdą Peggy Whitson z USA jako dowódczyni, Shubhanshu Shukla z Indii, Tibor Kapu z Węgier oraz Sławosz Uznański-Wiśniewski z Polski. W środę trzech członków tej załogi odwiedziło Polskę, gdzie spotkali się z premierem Tuskiem.
Podczas konferencji prasowej premier Tusk określił to wydarzenie jako „prawdziwy przełom" dla Polski. Przypomniał, że Europejski Bank Inwestycyjny postanowił zainwestować 300 milionów euro w polski program satelitarny. Tusk podkreślił, że Polska jest mocno zaangażowana zarówno w swój własny program kosmiczny, jak i w międzynarodowe projekty, takie jak misja Axiom-4.
Polska w kosmosie. Nowa era
Premier Tusk zaznaczył, że kosmos nie jest już tylko „grą wyobraźni" ani czymś, co oglądamy w telewizji lub czytamy w książkach science-fiction.
– Staje się przestrzenią, w której będą obecne także polskie ambicje" - powiedział. Dodał, że znane powiedzenie "the sky is the limit" można teraz rozszerzyć do "even the sky is not the limit" – mówił.
Tusk zwrócił uwagę na znaczenie udziału Polaka w tej misji, podkreślając, że lot pierwszego polskiego astronauty w XXI wieku jest zwieńczeniem pierwszego etapu polskiego programu kosmicznego. – To dopiero początek – zaznaczył premier, wskazując na dalsze plany i ambicje Polski w zakresie eksploracji kosmosu.
Międzynarodowa współpraca i symbolika
Premier Tusk odniósł się również do międzynarodowego charakteru misji Axiom-4, w której biorą udział obywatele USA i Węgier. – Dla Polaków to są chyba narody najbliższe naszym sercom, niezależnie od polityki – dodał. Tusk podkreślił, że współpraca z tymi krajami ma dla Polski szczególne znaczenie, nie tylko w kontekście politycznym, ale także kulturowym i historycznym.
Współpraca międzynarodowa w ramach misji Axiom-4 jest dowodem na to, że Polska jest gotowa do aktywnego udziału w globalnych inicjatywach kosmicznych. Premier Tusk wyraził nadzieję, że udział Polski w takich projektach przyczyni się do dalszego rozwoju technologii kosmicznych w kraju i umocni pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Źródło: PAP
