Creotech ruszył z emisją akcji. W tle ogromny kontrakt dla wojska

Marek Knitter
Dr. hab. Grzegorz Brona jest byłym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej i prezesem polskiej spółki kosmicznej Creotech Instrument.
Dr. hab. Grzegorz Brona jest byłym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej i prezesem polskiej spółki kosmicznej Creotech Instrument. fot.spółka
Creotech Instruments, notowany na GPW polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych, rozpoczął budowę księgi popytu w ramach oferty akcji serii K. Środki z niej pozyskane mają na celu umożliwić nam realizację strategicznego dla bezpieczeństwa Polski programu Mikroglob.

Spis treści

W grudniu 2024 r. Creotech Instruments poinformował o podpisaniu umowy ze Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia na wytworzenie i dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi (SSOZ) „Mikroglob”. Wartość kontraktu wynosi 556,7 mln zł brutto (453 mln zł netto) i ma on zostać zrealizowany do 31 marca 2027 r.

Największy kontrakt w historii polskiego sektora kosmicznego

Inwestycje na realizację umowy mają zostać częściowo sfinansowane ze środków pozyskanych z emisji akcji serii K, natomiast pozostała część pochodzić będzie z otrzymywanych transz w ramach realizacji poszczególnych etapów programu.

– Rozpoczęta oferta akcji serii K, skierowana jest do wybranych inwestorów, a środki z niej pozyskane mają na celu umożliwić nam realizację strategicznego dla bezpieczeństwa Polski programu Mikroglob. Ten największy w historii polskiego sektora kosmicznego kontrakt rozszerzy zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o własne satelitarne systemy optoelektronicznej obserwacji Ziemi. Naszą rolą jest dostarczenie i wyniesienie na niską orbitę heliosynchroniczną 4 mikrosatelitów opartych o rozwijaną przez nas autorską platformę HyperSat – powiedział dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments.

Jak dodał, mikrosatelity wyposażone będą w instrumenty optyczne umożliwiające pozyskiwanie oraz przesyłanie do segmentu naziemnego danych obrazowych.

– Z kolei część naziemna będzie składała się z dwóch kolejnych segmentów: Kontroli Misji oraz Przetwarzania Danych Obrazowych. Podpisany ze Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia kontrakt ma zostać zrealizowany do końca marca 2027 roku i będzie miał znaczący wpływ na wzmocnienie bezpieczeństwa naszego kraju – podkreślił Brona.

Szczegóły dotyczące emisji akcji nowej serii

Emisja akcji serii K jest przeprowadzona z wyłączeniem prawa poboru akcjonariuszy Spółki w całości, przy czym inwestorom będącym akcjonariuszami spółki i posiadającym co najmniej 0,5 proc. akcji Creotech Instruments według stanu na koniec dnia rejestracji na NWZ tj. 14 stycznia 2025 r. oraz spełniającym przynajmniej jeden z następujących warunków, tj. są inwestorami kwalifikowanymi, lub obejmą akcje w nowej emisji o łącznej wartości co najmniej 100.000 euro na inwestora, przysługuje pierwszeństwo objęcia akcji nowej emisji w liczbie umożliwiającej inwestorowi uprawnionemu utrzymanie nie niższego udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu spółki niż udział, jaki posiadał on na koniec dnia rejestracji na NWZ.

– Realizacja kontraktu Mikroglob wygeneruje dla spółki przychody kilkukrotnie wyższe niż wszystkie dotychczas realizowane projekty łącznie, co z jednej strony istotnie wzmocni stabilność finansową i pozwoli nam na dalszy jej rozwój, zaś z drugiej umocni także pozycję rynkową jako głównego wykonawcy w kluczowych projektach kosmicznych w Polsce oraz podmiotu zdolnego do koordynowania podobnych kontraktów na szczeblu europejskim, w tym tych realizowanych z Europejską Agencją Kosmiczną. Równolegle cały czas pracujemy nad pozyskiwaniem kolejnych kontraktów, których realizacja będzie miała miejsce jeszcze w trakcie, a także po zakończeniu Mikrogloba – dodał prezes Creotech Instruments.

Creotech Instruments jest firmą działającą w obszarze systemów satelitarnych i zaawansowanej elektroniki m.in. do zastosowań kwantowych. Jako jedyna firma w Polsce osiągnęła zdolność do budowy mikrosatelitów, czyli satelitów o wadze od 10 kg do kilkudziesięciu kg. Istotnym krokiem w rozwoju Spółki był wyniesiony w 2024 roku testowy mikrosatelita EagleEye oparty na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat. Platforma ta pozwala na realizację różnego rodzaju misji, od technologicznych i naukowych, poprzez misje obserwacyjne i telekomunikacyjne, aż po misje w daleki kosmos. Jej modułowa konstrukcja zapewnia pełną skalowalność satelitów w zakresie 10-60 kg, a w przyszłości także do 200 kg.

Creotech Instruments od października 2021 r. był notowany na rynku NewConnect Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, a już w kolejnym roku zadebiutował na głównym parkiecie GPW w Warszawie, jako pierwsza polska spółka z branży technologii kosmicznych. Głównym akcjonariuszem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu SA posiadająca 11,4 proc. akcji i Grzegorz Brona (10,15 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu