Polska idzie „na twardo”, USA grożą odwetem. Chodzi o miliardy złotych

Marek Knitter
Zdaniem wicepremiera  podatek może przynieść miliardy złotych budżetowi państwa.
Zdaniem wicepremiera podatek może przynieść miliardy złotych budżetowi państwa. fot.Adam Jankowski
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że projekt ustawy o podatku od usług cyfrowych oferowanych przez technologicznych gigantów, zostanie przedstawiony rządowi w tym roku. Jego zdaniem podatek może przynieść miliardy złotych budżetowi państwa.

Spis treści

Minister Gawkowski przypomniał, że trzy tygodnie temu jego resort rozpoczął prace nad projektem ustawy i będzie nad nim konsekwentnie pracował.

- Zamierzam iść na twardo. Projekt ustawy w tym roku zostanie przedstawiony rządowi - zapowiedział Gawkowski w TVN24.

Zyska budżet, zyskają krajowe firmy

Szef resortu cyfryzacji wskazał, że wpływy z tego podatku mogą zostać zainwestowane w technologie cyfrowe m.in. na startupy, nowe technologie AI, administrację elektroniczną.

- Premier powiedział: pracuj, jak będziesz miał ustawę, będziemy rozmawiali – wskazał minister.

Gawkowski odniósł się do słów Thomasa Rose'a, nominowanego przez prezydenta Donalda Trumpa ambasadora USA w Polsce, który zapowiedział, że w razie opodatkowania amerykańskich koncernów cyfrowych Polska musi się liczyć z „odwetem” ze strony USA.

- Nie słyszałem o takiej reakcji w stosunku do Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii innych państw. Tam jakoś nikt nie kiwał palcem i nie mówił, że czegoś nie mogą zrobić. Tam mogą setki milionów euro płynąć do budżetu. Giganci cyfrowi na całym świcie powinni płacić takie same podatki i powinny one iść w setki milionów dolarów - podkreślił wicepremier.

Podatki od działalności w sferze cyfrowej funkcjonują w 35 krajach

Już w połowie marca minister Gawkowski tłumaczył, że wprowadzenie podatku cyfrowego ma również na celu zwiększenie konkurencyjności Polski względem innych europejskich gospodarek i według niego nasz kraj może stać się liderem cyfryzacji, jeśli odpowiednio wykorzysta środki z nowego podatku.

- Nie będziemy proponowali żadnej rewolucji - różnego rodzaju podatki od działalności w sferze cyfrowej funkcjonują w 35 krajach. Szeroki podatek cyfrowy obowiązuję m.in we Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii czy Kanadzie - powiedział wtedy Gawkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu