https://strefabiznesu.pl
reklama

Rząd szykuje ulgę dla jednego z największych pracodawców w Polsce

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Minister finansów Andrzej Domański podczas konferencji prasowej w Gmachu Ministerstwa Finansów w Warszawie
Minister finansów Andrzej Domański podczas konferencji prasowej w Gmachu Ministerstwa Finansów w Warszawie PAP/Tomasz Gzell
Ministerstwo Finansów zapowiada reformę podatku od wydobycia miedzi. Nowe zasady mają przynieść ulgę firmom wydobywczym, stymulować inwestycje i wspierać rozwój sektora, ale oznaczają też istotny ubytek dochodów dla budżetu państwa.

Spis treści

Rząd planuje stopniowe obniżenie podatku od wydobycia miedzi, począwszy od 2026 roku. Jak poinformował minister finansów Andrzej Domański, zmiany mają przynieść przedsiębiorstwom większą przestrzeń do inwestowania, co w perspektywie ma wpłynąć na rozwój sektora górniczego i tworzenie nowych miejsc pracy.

— Obecna konstrukcja podatku to jedna z barier dla rozwoju branży — powiedział Domański podczas konferencji prasowej. — Dlatego planujemy obniżenie współczynnika używanego do wyliczania podatku: z obecnego poziomu 0,85 do 0,71 w 2026 roku, a następnie do 0,64 w latach 2027 i 2028 — dodał.

Znaczące ulgi inwestycyjne

Jednym z kluczowych elementów reformy będzie nowy mechanizm umożliwiający odliczenie od podatku części poniesionych nakładów inwestycyjnych. Choć rozwiązanie zacznie działać formalnie po 2028 roku, firmy już od 2026 roku będą mogły kwalifikować swoje wydatki do przyszłych odliczeń.

— Chcemy, by inwestycje ruszyły jak najszybciej, nawet zanim mechanizm wejdzie w życie — tłumaczył minister finansów. — Proponujemy możliwość odliczenia do 50 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycyjnych, z możliwością przenoszenia niewykorzystanych kwot na kolejne lata.

10 miliardów mniej w budżecie

Reforma podatkowa nie pozostanie bez wpływu na finanse publiczne. Rząd szacuje, że w ciągu pierwszych trzech lat (2026-2028) wpływy z podatku od miedzi zmniejszą się odpowiednio o 500 mln zł, a następnie o 750 mln zł rocznie. Łączny ubytek dochodów budżetowych w ciągu dekady ma sięgnąć 10 miliardów złotych.

Mimo to Ministerstwo Finansów przekonuje, że zmiany przyniosą długofalowe korzyści: wzrost inwestycji, nowe moce wydobywcze i większą konkurencyjność polskiego sektora surowcowego na rynkach międzynarodowych.

Nowy impuls dla KGHM

Choć minister nie wskazał wprost, beneficjentem reformy będzie przede wszystkim KGHM – największy producent miedzi w Polsce, a zarazem jeden z największych pracodawców w regionie Dolnego Śląska. Obniżenie obciążeń podatkowych może pozwolić spółce na realizację planowanych inwestycji i rozwój nowych projektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Reforma podatku miedziowego wpisuje się w szerszy kontekst wspierania strategicznych sektorów gospodarki. Minister Domański zaznaczył, że celem rządu jest stworzenie przewidywalnych i przyjaznych warunków dla firm, które chcą inwestować i rozwijać działalność w Polsce.

Projekt ustawy zmieniającej zasady opodatkowania miedzi ma trafić do konsultacji w nadchodzących miesiącach.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Spółka gamingowa z Krakowa chce zadebiutować na giełdzie

Spółka gamingowa z Krakowa chce zadebiutować na giełdzie

Nie było jeszcze tak dużej dostawy. Specjalny ładunek wyruszył do Ameryki Południowej

Nie było jeszcze tak dużej dostawy. Specjalny ładunek wyruszył do Ameryki Południowej

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu