https://strefabiznesu.pl
reklama

Turnus w sanatorium może przepaść, nawet jeśli czekasz miesiącami

Agata Wodzień-Nowak
Narodowy Fundusz Zdrowia może zaproponować skierowanym do leczenia uzdrowiskowego pobyt w jednym z 42 sanatoriów.
Narodowy Fundusz Zdrowia może zaproponować skierowanym do leczenia uzdrowiskowego pobyt w jednym z 42 sanatoriów. Krzysztof Kapica
Wyjazd do sanatorium w Polsce wiąże się z wieloma ograniczeniami - skarży się czytelniczka z Mazowsza. - Nie masz wpływu na termin – wyznacza go NFZ, a zmiana daty to jest możliwa tylko w kilku określonych przypadkach - dodaje. Czy rzeczywiście nie można zmienić terminu po otrzymaniu skierowania do sanatorium? Sprawdziliśmy zasady.

Spis treści

Czy można przełożyć wyjazd do sanatorium na NFZ?

Czytelniczka chciała przesunąć swój wyjazd o tydzień ze względu na uroczystość rodzinną. Czy ślub, wizyta u specjalisty albo pogorszenie stanu zdrowia może być powodem zmiany terminu leczenia uzdrowiskowego?

Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia, że „na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych”.

To kluczowa informacja. Ważny jest stan pacjenta nie tylko w momencie wystawienia skierowania, ale i w czasie przyjęcia w sanatorium. Lepiej o tym pamiętać, by nie stracić czasu i pieniędzy na dojazd. Szerzej piszemy o tym w dalszej części artykułu.

Skoro wspominamy o kosztach, to nie powinien umknąć fakt, że to po stronie pacjenta jest częściowa odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie w uzdrowisku.

Ustalenie terminu leczenia uzdrowiskowego

Po ustaleniu terminu leczenia, oddział wojewódzki NFZ doręczy pacjentowi potwierdzone skierowanie najpóźniej 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

Teraz najważniejsze: potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe zawiera konkretną datę i lokalizację, które są ostateczne i nie podlegają zmianom.

Odesłanie skierowania lub próba zmiany terminu bądź miejsca zostanie uznane za rezygnację z leczenia. W takiej sytuacji pacjent nie otrzyma nowego terminu, a dokumentacja wróci do lekarza, który wystawił skierowanie.

Wyjątkiem jest udokumentowany, uzasadniony powód, który należy przedstawić pisemnie wraz ze skierowaniem. NFZ rozpatrzy taki wniosek.

Jednocześnie Narodowy Fundusz Zdrowia prosi, by osoby, które rezygnują z leczenia uzdrowiskowego, informowały o tym NFZ możliwie jak najszybciej. Dzięki temu ktoś inny skorzysta z terminu.

Jak sprawdzić termin wyjazdu do uzdrowiska?

Kiedy NFZ otrzyma skierowanie pacjenta, po rozpatrzeniu wysyła online i pocztą informację, jaki numer otrzymało skierowanie, jak zostało rozpatrzone oraz jaki jest przewidywany okres oczekiwania. Ten bywa różny. Czytelnicy zgłaszają, że bywa to zarówno okres 4 miesięcy, jak i blisko roku.

W serwisie internetowym NFZ skierowania.nfz.gov.pl można na bieżąco śledzić, na jakim etapie jest realizacja. Wystarczy podać numer skierowania i datę urodzenia. Poza aktualnym statusem skierowania będzie tam także określone miejsce w kolejce.

Kiedy termin leczenia sanatoryjnego może się zmienić?

Wracamy do sytuacji, w której zmienił się stan zdrowia pacjenta. NFZ dopuszcza sytuację, w której termin turnusu może zostać zarówno przyspieszony, jak i skierowanie pierwotnie przyjęte, zostać odrzucone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Kiedy tak się stanie? W obu przypadkach chodzi o wspomnianą zmianę stanu zdrowia pacjenta. Jeśli taka zmiana zaszła, trzeba poinformować oddział wojewódzki NFZ, przesyłając np. kartę leczenia szpitalnego.

W takim przypadku leczenie może zostać przyspieszone.

NFZ wyjaśnia: „jeśli czekasz w kolejce już jakiś czas, może się zdarzyć, że zamiast informacji o krótszym okresie oczekiwania otrzymasz od razu potwierdzone skierowanie z wyznaczonym terminem leczenia”.

Pogorszenie stanu zdrowia może także uniemożliwić leczenie, skierowanie zostanie odrzucone. W przypadku zatajenia tej informacji, w sanatorium i tak lekarz w uzdrowisku prowadzi kwalifikację i może odesłać pacjenta.

Jak często można korzystać z sanatorium NFZ?

Dorośli mogą korzystać z leczenia sanatoryjnego i rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym raz na 18 miesięcy, tak mówią zalecenia NFZ. Niemniej jednak, kolejne skierowanie można złożyć już po 12 miesiącach od zakończenia poprzedniego pobytu w sanatorium.

Jest wyjątek. Osoby, które pracowały w zakładach wykorzystujących azbest w produkcji i były zatrudnione tam 28 września 1997 roku lub wcześniej, mają prawo do corocznego, bezpłatnego leczenia uzdrowiskowego.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Biznes na odpadach rośnie. Dywidenda będzie wysoka

Biznes na odpadach rośnie. Dywidenda będzie wysoka

Mieć podatek i zjeść podatek. Jak kandydaci próbują nas bujać

Mieć podatek i zjeść podatek. Jak kandydaci próbują nas bujać

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu