https://strefabiznesu.pl
reklama

Nowe zasady refundacji leków. Rząd szykuje 100 zmian dla pacjentów

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który zakłada aż około 100 zmian – w tym znaczące ułatwienia dla pacjentów i uproszczenia dla firm farmaceutycznych.
Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który zakłada aż około 100 zmian – w tym znaczące ułatwienia dla pacjentów i uproszczenia dla firm farmaceutycznych. Adam Jankowski
Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który zakłada aż około 100 zmian – w tym znaczące ułatwienia dla pacjentów i uproszczenia dla firm farmaceutycznych. Jedna z najważniejszych propozycji przewiduje natychmiastowy dostęp do nowej terapii w dniu objęcia jej refundacją. Propozycja została właśnie skierowana do konsultacji.

Spis treści

Jak zapowiedział wiceminister zdrowia Marek Kos, projekt zakłada, że pacjenci nie będą już musieli czekać tygodniami lub miesiącami na dostęp do nowo refundowanych terapii. Obecnie, szczególnie w przypadku tzw. programów lekowych, formalności po stronie Narodowego Funduszu Zdrowia znacznie wydłużają moment, w którym pacjent może realnie skorzystać z nowej opcji leczenia.

Po zmianach dostęp do leku będzie możliwy natychmiast – od dnia wejścia w życie nowej listy refundacyjnej. To duży krok w stronę poprawy systemu leczenia chorób wymagających szybkiej interwencji, w tym terapii innowacyjnych.

Firmy farmaceutyczne mają się bardziej zaangażować

Nowelizacja ma również zmotywować firmy farmaceutyczne do szybszego składania wniosków o refundację leków. Jak zauważył Kos, obecnie od momentu rejestracji leku do złożenia wniosku refundacyjnego mija często nawet dwa lata. Zmiany w prawie mają ten proces skrócić i usprawnić.

Dodatkowo projekt przewiduje nową ścieżkę refundacyjną dla terapii skojarzonych i złożonych, co ma znaczenie m.in. w leczeniu chorób onkologicznych, gdzie stosuje się zaawansowane i wieloetapowe schematy leczenia.

Większa dostępność leków generycznych i nowe mechanizmy finansowania

W projekcie znalazły się też propozycje mające poprawić dostępność do leków generycznych. Resort planuje wprowadzenie rozwiązania pośredniego – między programami lekowymi a dostępem aptecznym – które ma zwiększyć możliwości leczenia tańszymi zamiennikami oryginalnych leków.

Pojawi się także mechanizm finansowania tzw. strat lekowych – np. w sytuacjach, gdy część bardzo kosztownej terapii nie zostaje wykorzystana, co dziś często generuje straty dla szpitali i zniechęca je do stosowania takich rozwiązań.

Koniec z błędnym algorytmem. Decyzje będą bardziej elastyczne

Wśród zmian zapowiedziano również usunięcie wadliwego algorytmu określającego minimalną ilość refundowanego leku, jaka musi trafić na rynek. Obecnie przepis ten bywa barierą dla wprowadzania niektórych leków – mimo ich zatwierdzenia do refundacji. Po nowelizacji decyzje w tym zakresie będzie podejmować Komisja Ekonomiczna, co ma zwiększyć elastyczność systemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

W sumie projekt liczy około 100 zmian, z czego blisko 30 to zmiany deregulacyjne, mające uprościć przepisy i zredukować formalności. Sam dokument liczy 59 stron, a jego uzasadnienie aż 77.

Ministerstwo Zdrowia skierowało projekt do konsultacji międzyresortowych i zewnętrznych. Uwagi można zgłaszać przez 30 dni – resort chce zapoznać się z opiniami jeszcze przed wakacjami.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Mieć podatek i zjeść podatek. Jak kandydaci próbują nas bujać

Mieć podatek i zjeść podatek. Jak kandydaci próbują nas bujać

UE zmienia zasady handlu z Ukrainą. Nowe limity wchodzą w życie

UE zmienia zasady handlu z Ukrainą. Nowe limity wchodzą w życie

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu