Spis treści
Z danych GUS wynika, że w maju 2025 roku to właśnie koszty zatrudnienia stanowią największe wyzwanie dla przedsiębiorców. Dotyczy to nie tylko głównych sektorów gospodarki – takich jak przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel detaliczny, transport i magazynowanie oraz zakwaterowanie i gastronomia – ale również większości pozostałych branż, dla których zbierane są dane.
Rosnące płace, składki i inne koszty związane z zatrudnianiem pracowników sprawiają, że prowadzenie działalności staje się coraz trudniejsze – zwłaszcza dla mniejszych firm.
Niepewność, podatki i prawo – pozostałe bariery
Oprócz kosztów pracy, przedsiębiorcy wskazują na inne istotne bariery:
wysokie obciążenia na rzecz budżetu państwa (m.in. podatki i składki),
ogólną niepewność sytuacji gospodarczej,
oraz niespójne i niestabilne przepisy prawne.
Te czynniki znacząco wpływają na możliwość planowania i rozwijania działalności gospodarczej, powodując ostrożność inwestycyjną i ograniczenie zatrudnienia.
Sektor po sektorze: gdzie bariery są największe, a gdzie maleją
Z raportu GUS wynika, że znaczenie poszczególnych barier zmienia się w czasie i różni się w zależności od branży:
W transporcie i gospodarce magazynowej wzrosło znaczenie kosztów zatrudnienia – z 64,5 proc. w maju 2024 r. do 68,7 proc. obecnie.
W sektorze zakwaterowania i gastronomii odnotowano spadek tej bariery – z 71,8 proc. do 66,8 proc.
W budownictwie również doszło do poprawy – problem kosztów pracy dotyczy teraz 69,3 proc. firm, wobec 73,3 proc. rok wcześniej.
Spadło również znaczenie innych barier:
Niepewność gospodarcza mniej dotkliwa jest dla firm budowlanych (spadek z 47,2 proc. do 43,1 proc.) oraz branży hotelarsko-gastronomicznej (z 47,8 proc. do 44,2 proc.).
Wysokie obciążenia podatkowe mniej dotykają sektor przemysłowy (spadek z 48,3 proc. do 41,7 proc.) i budowlany (z 53,9 proc. do 49,8 proc.).
Niejasne przepisy prawne są coraz mniej problematyczne dla budownictwa (spadek z 37,9 proc. do 32,2 proc.) oraz gastronomii i zakwaterowania (z 35,8 proc. do 30,7 proc.). Nieco wzrosło ich znaczenie jedynie w transporcie (z 39,8 proc. do 41,7 proc.).

Biznes
Opublikowane przez GUS dane potwierdzają to, o czym przedsiębiorcy mówią od miesięcy: bez wyraźnego uproszczenia przepisów, większej przewidywalności polityki gospodarczej i redukcji kosztów pracy, polskie firmy będą miały coraz większy problem z utrzymaniem konkurencyjności i rozwojem.