Napięcia w zarządzie Saule Technologies
Rada Nadzorcza Saule oraz Saule Technologies postanowiła odwołać Olgę Malinkiewicz z zarządu tych dwóch spółek i powołać w Saule Technologies na jej miejsce Michała Gondka, dotychczasowego członka rad nadzorczych wspomnianych spółek.
– Z głębokim niepokojem i rozczarowaniem obserwuję działania podjęte 19 maja 2025 roku przez Radę Nadzorczą, zdominowaną przez DC24 ASI sp. z. o.o. (DC24) oraz Columbus Energy S.A. (Columbus) których jedynym de-facto właścicielem jest Piotr Kurczewski, w stosunku do spółki Saule Technologies S.A., które miały na celu doprowadzić do mojego odwołania z funkcji Członka Zarządu – pisze w przesłanym do redakcji Strefy Biznesu Olga Milinkiewicz, członek zarządu Saule Technologies.
Według Malinkiewicz, posiedzenie Rady Nadzorczej odbyło się bez formalnego zwołania, a decyzja o jej odwołaniu została podjęta w trybie zdalnym i tajnym głosowaniu. Zarząd nie otrzymał żadnych dokumentów potwierdzających tę decyzję, co budzi poważne wątpliwości co do zgodności z prawem.
– 19 maja 2025 roku, bez formalnego zwołania, odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej, podczas którego – w trybie zdalnym i w głosowaniu tajnym – podjęto uchwałę o moim odwołaniu. Informacja ta została powielona przez liczne media. Zaraz po otrzymaniu informacji o moim rzekomym odwołaniu z funkcji Członka Zarządu, złożyłam do Krajowego Rejestru Sądowego oficjalne pismo, w którym poinformowałam, że Zarząd Spółki nie otrzymał żadnych dokumentów potwierdzających to odwołanie – ani protokołu z posiedzenia Rady Nadzorczej, ani samej uchwały – dodaje Milinkiewicz.
Konflikt interesów i naruszenia statutowe
Malinkiewicz zarzuca Columbus Energy i DC24 naruszenie statutu spółki poprzez powołanie większej liczby członków Rady Nadzorczej, niż jest to dozwolone. Działania te, według niej, mają na celu przejęcie pełnej kontroli nad firmą.

Biznes
– Oburzające jest, że Columbus, mniejszościowy udziałowiec oraz wierzyciel Saule, mimo posiadania prawa do powoływania maksymalnie dwóch członków Rady Nadzorczej, powołał ich więcej, naruszając §17 ust. 5 Statutu Spółki – wskazała.
Olga Malinkiewicz wyraża swoje rozczarowanie, że partnerzy, którzy mieli wspierać rozwój technologii, teraz podejmują działania, które mogą doprowadzić do bankructwa Saule Technologies. Podkreśla, że jej celem jest ochrona dorobku naukowego i uczciwe traktowanie wszystkich zaangażowanych stron.
– Od samego początku Columbus i DC24 byli w moich oczach partnerami, których łączyła deklaracja wsparcia dla rozwoju technologii. Dziś widzę, że ich działania nie tylko odbiegają od tych deklaracji, lecz przekształciły się w bezwzględne, zdeterminowane i wrogie działania, mające na celu przejęcie i wyprzedanie majątku spółki – zaznacza.
Przyszłość technologii perowskitowej
Mimo trudnej sytuacji, Saule Technologies kontynuuje prace nad komercjalizacją technologii perowskitowej. Malinkiewicz podkreśla znaczenie pierwszego testu w warunkach rzeczywistych, który ma się odbyć w Polsce, co stanowi kluczowy krok w historii firmy.
– Obecnie Saule jest na ścieżce przełomu w komercjalizacji perowskitów, o czym dobrze wie Columbus i DC24, bo także uczestniczą w tym procesie. Rozpoczęliśmy z zespołem Saule i ekspertami ze strony naszych partnerów przygotowania do pierwszego testu w warunkach rzeczywistych technologii perowskitowej dla budynków – tłumaczy Milinkiewicz.
Malinkiewicz zwraca się do opinii publicznej o uwagę i wsparcie w tej trudnej sytuacji. Podkreśla, że działania podjęte przez Columbus i DC24 są prowadzone w złej wierze i z naruszeniem zasad transparentności.
– Złożyłam zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o podejrzeniu działania na szkodę spółki przez członków Zarządu Columbus Energy, DC24 oraz niektórych członków Rady Nadzorczej Saule Technologies S.A. i Saule S.A. (Grupa Saule) Ich działania, w mojej ocenie, prowadzone są w złej wierze, ze świadomością naruszeń i przy całkowitym braku transparentności – przekazała Milinkiewicz.
Jednocześnie zapowiedziała, że podkreśla, że nie zamierza pozostawać bierna wobec działań, które mogą zaszkodzić polskiej technologii. Zapowiada podjęcie wszelkich dostępnych działań prawnych, aby chronić dorobek polskich naukowców.
– Obiecuję, że podejmę wszelkie dostępne działania prawne, by nie dopuścić do niszczenia polskiej technologii, która jest dzieckiem polskich naukowców i naukowczyń od lat zaangażowanych w jej rozwój – dodała.
O Saule Technologies
Saule Technologies to firma założona przez Olgę Malinkiewicz, która opracowała technologię perowskitowych ogniw słonecznych, co miało zagwarantować niższe koszty i wyższą efektywność w porównaniu do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. „Saule Technologies opracowuje drukowane atramentowo, ultracienkie i elastyczne ogniwa słoneczne na bazie perowskitów” – możemy przeczytać na stronie spółki.
Niemal 30 proc. w Saul Technologies należy do Olgi Malinkiewicz, 18 proc. posiada Columbus Energy, po niecałe 15 proc. ma Knowledge is knowledge oraz H.I.S. Co.