https://strefabiznesu.pl
reklama

Największy projekt energetyczny w historii Polski coraz bliżej finału

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Baltic Power będzie wytwarzać około 4000 GWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli ograniczyć emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie w porównaniu do produkcji ze źródeł konwencjonalnych.
Baltic Power będzie wytwarzać około 4000 GWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli ograniczyć emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie w porównaniu do produkcji ze źródeł konwencjonalnych. Baltic Power/mat prasowe
W Łebie otwarto pierwszą w Polsce bazę operacyjno-serwisową dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, realizowanej wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Uruchomienie farmy planowane jest na 2026 rok. Inwestycja ta jest częścią największego w historii programu inwestycji w polską energetykę, o wartości sięgającej 380 mld zł. Projekt Baltic Power to nie tylko krok w stronę zrównoważonego rozwoju, ale także znaczący wkład w transformację energetyczną kraju.

Spis treści

Nowa baza operacyjno-serwisowa w Łebie

W Łebie rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce baza operacyjno-serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. To strategiczny punkt, który będzie wspierał prace instalacyjne na morzu oraz zapewniał niezbędne zaplecze techniczne dla załóg serwisowych i techników. Baza obejmuje specjalnie wzmocnione nabrzeże serwisowe, wyposażone w dwa dźwigi, miejsce dla statków do transportu załóg (CTV), magazyn wysokiego składowania oraz warsztaty.

Baza serwisowa jest kluczem do sukcesu budowy Baltic Power, a Pomorze staje się kluczem do przyszłości polskiej energetyki. Setki pracowników każdego dnia prowadzą największe w historii prace instalacyjne na morzu, a kolejni szykują wielomiliardowe inwestycje w sieci przesyłowe i nowe źródła wytwarzania. Wszystko to zapowiedzieliśmy w strategii i dotrzymujemy słowa. Realizujemy największy w historii program inwestycji w polską energetykę, wart nawet 380 mld zł - powiedział Ireneusz Fąfara, prezes ORLEN.

Morskie centrum koordynacyjne Baltic Power

Na terenie bazy w Łebie działa również Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power (MCC), które pracuje w trybie 24/7 przez cały rok. W ostatnich tygodniach baza została w pełni wyposażona i przygotowana do codziennych zadań. Technicy i personel serwisowy mają rozpocząć pracę jeszcze w tym roku, co zapewni sprawne funkcjonowanie farmy wiatrowej.

Baza Baltic Power w Łebie będzie obsługiwać statki serwisowe i wykonywać wszystkie niezbędne czynności dla zapewnienia bezawaryjnego i bezpiecznego funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej. Przez najbliższe 30 lat zatrudnienie znajdzie tutaj ok. 60 techników i specjalistów offshore - przekazał Grzegorz Szabliński, prezes Baltic Power.

Postęp prac na morskim placu budowy

Prace instalacyjne na morskim placu budowy, położonym około 23 km od wybrzeża Bałtyku, są w pełnym toku. Na obszarze obejmującym około 130 km² docelowo stanie 76 turbin wiatrowych, każda o mocy 15 MW. Aktualnie trwają prace fundamentowe, obejmujące instalację monopali i elementów przejściowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Aktualnie trwają prace fundamentowe, obejmujące instalację monopali i elementów przejściowych. Instalacja turbin wiatrowych i kabli morskich rozpocznie się w nadchodzących tygodniach. Na tę chwilę jesteśmy zgodni z harmonogramem i wygląda na to, że realne jest uruchomienie instalacji o czasie, w III kwartale 2026 roku - dodał prezes Szabliński.

Przyszłość morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest na 2026 rok. Jest to najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i pierwszy, który wszedł w fazę budowy. Inwestycja realizowana jest we współpracy z kanadyjskim Northland Power.

Jako Grupa ORLEN jesteśmy zarówno pionierem, jak i liderem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Już w 2026 r. z naszej farmy Baltic Power popłynie do odbiorców czysta energia elektryczna wyprodukowana na morzu - stwierdził prezes Ireneusz Fąfara.

Baltic Power będzie wytwarzać około 4000 GWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli ograniczyć emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie w porównaniu do produkcji ze źródeł konwencjonalnych. Farma będzie w stanie zasilić w energię ponad 1,5 mln gospodarstw domowych, co stanowi znaczący krok w kierunku zrównoważonego rozwoju energetycznego Polski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Tanie podróże na południe Europy. PKP Intercity zaskakuje nowym połączeniem

Tanie podróże na południe Europy. PKP Intercity zaskakuje nowym połączeniem

Kolejny miliard do zainwestowania. Polski lider szykuje się na ekspansję

Kolejny miliard do zainwestowania. Polski lider szykuje się na ekspansję

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu