https://strefabiznesu.pl
reklama

Flagowiec Dominiki Kulczyk i Norwegowie wydadzą 27 mld zł na Bałtyku

Maciej Badowski
Opracowanie:
Equinor oraz Polenergia podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3, rozpoczynając fazę ich budowy.
Equinor oraz Polenergia podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3, rozpoczynając fazę ich budowy. Lange X/ pexels.com
Equinor, norweski gigant energetyczny, oraz Polenergia, największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, ogłosiły podjęcie finalnych decyzji inwestycyjnych dotyczących morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Ta strategiczna decyzja oznacza rozpoczęcie budowy jednych z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Wartość inwestycji to niemal 27 mld zł.

Technologiczne wyzwania i innowacje

Farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będą wyposażone w 100 nowoczesnych turbin o wysokości 260 metrów, które przewyższają nawet Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Każda z turbin będzie w stanie wytworzyć energię wystarczającą do zasilenia domu przez cztery dni jednym obrotem wirnika.

Budowa farm to także wyzwanie logistyczne i technologiczne. W ramach projektu powstaną dwie morskie stacje elektroenergetyczne o mocy 720 MW każda oraz dwie lądowe stacje elektroenergetyczne. Dodatkowo, planowana jest budowa podziemnej linii kablowej o długości 14 km, która połączy farmy z krajową siecią elektroenergetyczną.

Inwestycja w morskie farmy wiatrowe przyniesie wiele korzyści dla polskiej gospodarki. Oprócz dostarczania czystej energii, projekt przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy i wzmocnienia niezależności energetycznej kraju.

– Świat należy do tych niepokornych, którzy mają odwagę skakać w nieznane, a po drodze budować skrzydła. Jestem przepełniona wdzięcznością, że spełnia się marzenie mojego Taty, moje i wielu wspaniałych ludzi, którzy mają odwagę mieć marzenia. Polska może być i będzie, dzięki realizowanym przez Polenergię i Equinor projektom, zasilana czystą energią wytwarzaną w zgodzie z naturą, z poszanowaniem zasobów naszej planety i w służbie kolejnym pokoleniom – skomentowała Dominika Kulczyk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergii.

– To bardzo ważny, symboliczny moment, który przypieczętowuje lata planowania i przygotowań, a jednocześnie otwiera zupełnie nowy rozdział na drodze dalszego, dynamicznego rozwoju Polenergii. Projekt morskich farm wiatrowych Bałtyk to potężna inwestycja, ale i wspaniały przykład, jak dzięki wytrwałości, zaangażowaniu i silnemu polsko-norweskiemu partnerstwu śmiałe wyobrażenie sprzed wielu lat, kiedy nikt o morskiej energetyce w Polsce nawet nie myślał, wreszcie na naszych oczach nabiera realnych kształtów – dodała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Budowane przez nas morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to jedne z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Ich realizacja przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz stworzenia miejsc pracy w nowym, perspektywicznym sektorze, a zielona, odnawialna energia z Bałtyku wzmocni konkurencyjność polskiej gospodarki – wskazał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.

– Jako przyszły operator tych farm wiatrowych z dumą podejmujemy ten najważniejszy krok, który przyczyni się do powstania silnego centrum energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. W tej roli zamierzamy przez wiele lat wnosić wymierne korzyści dla Polski. Najbliższe miesiące i lata będą czasem wzmożonej, ścisłej współpracy z naszymi partnerami, w tym z wieloma polskimi firmami i instytucjami. Wspólnie będziemy dążyć do skutecznego i bezpiecznego osiągania kolejnych kamieni milowych w budowie obu farm" – podkreślił.

Współpraca i lokalny wkład

Realizacja projektów Bałtyk 2 i 3 to także przykład udanej współpracy międzynarodowej i lokalnej. Equinor i Polenergia zakontraktowały kilkunastu głównych wykonawców, w tym doświadczone polskie firmy, takie jak Tele-Fonika Kable i Enprom. Zaangażowanie lokalnych przedsiębiorstw pozwala na budowanie lokalnego wkładu i wspieranie konkurencyjności polskiego przemysłu.

W Łebie powstanie baza operacyjno-serwisowa, która będzie wspierać fazę budowy obu farm i służyć jako centrum operacji morskich. To kolejny krok w kierunku stworzenia silnego centrum energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.

Przyszłość morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Zakończenie budowy i pełne uruchomienie farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 planowane jest na 2028 rok. Okres eksploatacji farm przewidziany jest na 30 lat, a oba projekty mają zapewnione 25-letnie kontrakty różnicowe (CfD). To oznacza, że przez kolejne dekady Polska będzie mogła czerpać korzyści z czystej, odnawialnej energii, przyczyniając się do redukcji emisji i ochrony środowiska.

Decyzja o budowie farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 to ważny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej Polski. Dzięki współpracy międzynarodowej i zaangażowaniu lokalnych firm, projekt ten ma szansę stać się wzorem dla innych krajów, które dążą do transformacji energetycznej.

O Polenergii

Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna, która składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Polenergia jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które podporządkowało swoją wizję rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki. Grupa angażuje się w rozwój lądowych farm wiatrowych, farm fotowoltaicznych, elektromobilność oraz transformację wodorową. Strategicznym projektem realizowanym przez Polenergię jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW we współpracy z norweskim Equinor. Od 2005 roku akcje Polenergii są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Głównym udziałowcem spółki jest Mansa Investments posiadająca 42,9 proc. akcji.

O Equinor

Equinor to międzynarodowy koncern energetyczny. Firma działa na ponad 30 rynkach na świecie będąc jednocześnie jednym z kluczowych producentów i dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe. W Polsce Equinor skupia się na rozwijaniu oferty rozwiązań energetycznych odpowiadających na potrzeby polskiej transformacji energetycznej. Poza dostawami gazu, realizuje wspólnie z Polenergią trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 1, Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy ok. 3 GW, a także buduje odnawialne źródła energii na lądzie poprzez należącą do grupy spółkę Wento posiadającą portfel OZE o mocy ok. 3,2 GW. Głównym właścicielem Equinor jest norweskie państwo, które posiada 67 proc. udziałów.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu