Spis treści
Nowe połączenie i trasa
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak ogłosił uruchomienie nowego połączenia kolejowego z Warszawy do Rijeki, które będzie obsługiwane przez PKP Intercity. Pociągi będą kursować cztery razy w tygodniu, a podróż potrwa około 19 godzin.
Mamy zgodę na uruchomienie bezpośredniego połączenia z Polski do Chorwacji - powiedział Klimczak na briefingu prasowym, który odbywał się na stacji kolejowej Warszawa Zachodnia.
Trasa pociągu prowadzi przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację, z przystankami w kluczowych miastach, takich jak Wiedeń i Lublana. Dzięki temu podróżni będą mieli okazję zobaczyć wiele pięknych miejsc po drodze. Pociąg wyruszy z Warszawy Wschodniej po godzinie 14, a do Rijeki dotrze następnego dnia rano.
Komfort podróży i ceny biletów
Podróżni będą mogli wybierać spośród 172 miejsc siedzących oraz 40 kuszetek w wagonie sypialnym. Ceny biletów zaczynają się od 193 zł za miejsce siedzące, a za najtańszą kuszetkę trzeba będzie zapłacić 301 zł.
Obiad w Warszawie, śniadanie nad Adriatykiem - powiedział Klimczak. Wyjaśnił, że pociąg z Warszawy Wschodniej ruszy po godz. 14 i następnego dnia rano dotrze do Rijeki.
Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski podkreślił, że początkowo firma zapewni "dużo tanich biletów", co ma zachęcić podróżnych do skorzystania z nowego połączenia. Sprzedaż biletów ma ruszyć w pierwszym tygodniu czerwca, a ich ostateczne ceny będą zależeć od popytu.
Turystyczne możliwości i rozwój infrastruktury
Nowe połączenie kolejowe to także szansa na rozwój turystyki w Polsce. Wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys zwrócił uwagę na możliwość przyciągnięcia do Polski większej liczby turystów z krajów takich jak Chorwacja, Słowenia, Austria i Czechy.
Rozwijamy się i generujemy wspaniały czas dla polskiej turystyki - podkreślił Borys.
Dzięki nowemu połączeniu, turyści z tych krajów będą mogli łatwo odwiedzić Polskę, co może przyczynić się do wzrostu liczby odwiedzających nasz kraj. W ubiegłym roku do Polski przyjechało ponad 0,5 mln Czechów, głównie nad Bałtyk.
Dalsze plany rozwoju
Janusz Malinowski wyjaśnił, że dzielącą oba miasta odległość 1240 km pociąg pokona w 19 godzin, ale w przyszłości podróż może być krótsza o 2-3 godziny.

Biznes
Musieliśmy się wpisać w istniejący rozkład jazdy, nie mieliśmy wielkiego manewru, ale widzimy rezerwy, że ten czas jazdy na terenie Polski i na terenie innych państw będzie można skrócić - zaznaczył.
Trwające remonty infrastruktury kolejowej w Słowenii i w Polsce mogą przyczynić się do skrócenia czasu podróży już w przyszłym roku. Nowe połączenie to także oferta dla turystów weekendowych, którzy mogą spędzić weekend nad Adriatykiem i wrócić do Polski w poniedziałek.
Jeśli wyjedziemy w piątek z Warszawy, to sobotę i niedzielę możemy spędzić nad Adriatykiem, a w niedzielę wieczorem wsiąść do pociągu i w poniedziałek być w Polsce - wskazał Malinowski.
Nowe połączenie między Polską a Chorwacją Intercity zapowiadało już na początku kwietnia, a premier Donald Tusk poinformował, że połączenia na tej trasie ruszą w czerwcu.