https://strefabiznesu.pl
reklama

 Holendrzy oskarżają Belgów o kradzież wiatru; ekspert wyjaśnia, czym jest efekt śladu

Grzegorz Gajda
Opracowanie:
Holenderskie wiatraki na Morzu Północnym produkują mniej energii z powodu bliskości belgijskich turbin
Holenderskie wiatraki na Morzu Północnym produkują mniej energii z powodu bliskości belgijskich turbin Radosław Konczyński
Holendrzy oskarżają Belgów o „kradzież wiatru”, co wywołało zainteresowanie mediów, w tym brytyjskiego „Timesa”. Holenderskie farmy wiatrowe na Morzu Północnym produkują mniej energii z powodu bliskości belgijskich turbin. Ekspert Tomasz Harackiewicz z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni tłumaczy, że to nie kradzież, lecz zjawisko zwane „efektem śladu”.

Spis treści

Belgijskie farmy wiatrowe a spadek energii w Holandii

Według doniesień, belgijskie farmy wiatrowe, które znajdują się na południowy zachód od holenderskich, mogą „zabierać” do 3% energii produkowanej przez sąsiadów. To zjawisko może prowadzić do przyszłych konfliktów o przepływy powietrza.

Dr Tomasz Harackiewicz z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyjaśnia, że trudno to nazwać kradzieżą.

To jest +wake effect+, czyli efekt śladu aerodynamicznego w energetyce wiatrowej, znane i opisane przez naukowców zjawisko – mówi ekspert.

Aby turbina mogła działać, wiatr musi oddać jej energię kinetyczną, co powoduje spadek prędkości wiatru.

Mechanizm działania efektu śladu

Efekt śladu polega na tym, że powietrze przepływające przez turbinę traci prędkość i tworzy turbulencje, które mogą wpływać na wydajność kolejnych turbin.

Jak podkreśla Harackiewicz, to nie jest tylko kwestia energii oddawanej łopatom turbin, ale także powstających za nimi zawirowań, które mogą się ciągnąć kilometrami i zmieniać kierunek wiatru.

Renomowany blog renovables.blog wyjaśnia, że gdy turbina jest narażona na działanie wiatru o mniejszej prędkości, produkuje mniej energii elektrycznej. Dodatkowo, przepływ turbulentny może zwiększać zużycie mechaniczne łopatek, skracając ich żywotność.

Skutki i przyszłość morskiej energetyki wiatrowej

Remco Verzijlbergh, ekspert z holenderskiego serwisu prognozowania pogody Whiffle, mówił o skutkach tego zjawiska w rozmowie z belgijską stacją telewizyjną VRT.

Za farmą wiatrową z wieloma turbinami wiatrowymi blisko siebie, naprawdę widać niższe prędkości wiatru – twierdzi Verzijlbergh.

Obecne ustawienie belgijskich farm przynosi Holendrom straty, a w miarę wzrostu liczby farm wiatrowych na Morzu Północnym „będzie coraz więcej kradzieży wiatru”. Jak informuje „Times”, kraje takie jak Wielka Brytania, Belgia, Niemcy, Francja, Norwegia, Holandia, Dania, Irlandia i Luksemburg planują stworzyć największą na świecie strefę morskiej energii wiatrowej, generując do 2030 roku 120 GW mocy.

Możliwości zapobiegania konfliktom

Dr Harackiewicz uważa, że „efekt śladu” może coraz bardziej wpływać na producentów energii wiatrowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Osłabienie wiatru wpływa na generowanie prądu i może to mieć zauważalny wpływ na wynik finansowy inwestycji w farmę wiatrową” – ocenia ekspert.

Jednak według niego, takich sytuacji można uniknąć, przewidując występowanie „efektu śladu” na wczesnym etapie planistycznym.

Czasami kraje konsultują lokalizacje farm wiatrowych w swoich wyłącznych strefach ekonomicznych, aby uniknąć konfliktów.

Widać, że w tym przypadku na etapie wydawania pozwoleń i lokalizacji takich konsultacji nie było” – podkreśla Harackiewicz.

Problemem jest brak szczegółowych regulacji, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu takich sporów.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Na giełdzie w Warszawie spadki. Jasną gwiazdą był przez chwilę KGHM

Na giełdzie w Warszawie spadki. Jasną gwiazdą był przez chwilę KGHM

Biznes na odpadach rośnie. Dywidenda będzie wysoka

Biznes na odpadach rośnie. Dywidenda będzie wysoka

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu