Spis treści
Forum Zdrowia Kobiet to odpowiedź na rosnącą potrzebę dostrzegania i uwzględniania specyficznych potrzeb zdrowotnych kobiet – zarówno tych biologicznych, jak i społecznych. Po raz pierwszy to właśnie kobiety – jako pacjentki, ekspertki i decydentki – staną w centrum ogólnopolskiej debaty o zdrowiu. Forum ma być miejscem spotkania lekarzy wielu specjalizacji, przedstawicieli środowisk naukowych, ekspertów i praktyków ochrony zdrowia, którzy wspólnie wypracują nowe standardy diagnostyki, terapii i profilaktyki w medycynie kobiecej.
Jak zapowiada Paulina Gumowska, dyrektorka wydawnicza Grupy PTWP:
– Forum Zdrowia Kobiet to naturalne rozwinięcie naszych działań w obszarze ochrony zdrowia. Tym razem to kobiety i ich zdrowie znajdą się w centrum refleksji, diagnoz i rekomendacji.
Trzy filary programu: ginekologia, praktyka kliniczna i opieka zintegrowana
Agenda wydarzenia została podzielona na trzy główne nurty tematyczne, które pozwolą na dogłębną analizę najważniejszych wyzwań zdrowotnych kobiet:
Nowe Horyzonty Opieki Ginekologicznej
Skoncentrowane na zdrowiu reprodukcyjnym i ginekologicznym kobiet. Uczestnicy poruszą m.in. zagadnienia związane z zaburzeniami hormonalnymi, diagnostyką i leczeniem niepłodności, nowoczesnymi metodami antykoncepcji, zdrowiem seksualnym oraz opieką nad pacjentkami w okresie menopauzy i z niepełnosprawnościami. Szczególny nacisk zostanie położony na współpracę pomiędzy ginekologami a lekarzami rodzinnymi.
Zdrowie Kobiet w Praktyce
Przekrojowe spojrzenie na problemy zdrowotne kobiet z perspektywy wielu dziedzin medycyny. Sesje tematyczne obejmą m.in. choroby sercowo-naczyniowe, neurologiczne, autoimmunologiczne, zaburzenia metaboliczne, zdrowie psychiczne oraz nowoczesną diagnostykę. To przestrzeń dla lekarzy szukających praktycznych, skutecznych rozwiązań terapeutycznych.
Kompleksowe Zdrowie Kobiety
Dotyczyć będzie najbardziej wymagających aspektów opieki: leczenia nowotworów, chorób rzadkich, otyłości, a także ciąży i macierzyństwa w kontekście chorób przewlekłych. Eksperci omówią kwestie bezpieczeństwa pacjentek, ich prawa do informacji oraz świadomego uczestnictwa w decyzjach terapeutycznych.
Holistyczna perspektywa – interdyscyplinarnie i kompleksowo
Forum stawia na podejście holistyczne – łączące perspektywy kliniczne, psychologiczne, społeczne i systemowe. W gronie prelegentów znajdą się uznani specjaliści z całej Polski, reprezentujący różne dziedziny medycyny – od ginekologii, onkologii i endokrynologii, przez neurologię, psychiatrię, kardiologię, aż po dietetykę i prawo medyczne.

Biznes
Wśród zaproszonych gości m.in. prof. Monika Adamczyk-Sowa, prof. Justyna Domienik-Karłowicz, dr Magdalena Kocot-Kępska, prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, dr hab. Jarosław Jóźwiak i wielu innych ekspertów.
– Forum Zdrowia Kobiet będzie miejscem, w którym specjalistyczna wiedza spotka się z codzienną praktyką kliniczną i szerokim kontekstem społecznym – podkreśla Klara Klinger, redaktorka naczelna portalu Rynek Zdrowia.
Udział w Forum to nie tylko szansa na zdobycie wiedzy i wymianę doświadczeń, ale również wartość formalna – uczestnicy otrzymają certyfikaty, a przedstawicielom zawodów medycznych przyznane zostaną punkty edukacyjne. Wydarzenie będzie certyfikowane przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.