Kto rządzi w polskim zdrowiu: lekarze, pacjenci, politycy czy organizacje międzynarodowe? Jak kreować polski system opieki medycznej?

Grzegorz Gajda
freepik
Kto rządzi w polskim zdrowiu: lekarze, pacjenci, politycy czy organizacje międzynarodowe? Jak kreować polski system opieki medycznej i skąd czerpać wzory? Podczas Krynica Forum 2023, w studio Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego dyskutowano o największych wyzwaniach stojących przed polskim systemem zdrowia.

W dyskusji uczestniczyli:

  • poseł Barbara Dziuk, przedstawiciel sejmowej Komisji Zdrowia
  • prof. Andrzej Matyja, były prezes Naczelnej Izby Lekarskiej
  • dr hab. Grzegorz Juszczyk, Zakład Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu, Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • dr Tomasz Smura, Fundacja im. K. Pułaskiego

Forum Krynica - debata - Kto rządzi w polskim zdrowiu? Lekarze, pacjenci, politycy czy organizacje międzynarodowe? from Polska Press Grupa on Vimeo.

Zdaniem ekspertów najważniejsze wyzwania stojące przed polską służbą zdrowia to przeciwdziałanie chorobom rzadkim i cywilizacyjnym, starzenie się społeczeństwa, rozpowszechnienie profilaktyki i walka z nałogami.

Poseł Barbara Dziuk zwraca uwagę na wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej i krajowej Sieci Kardiologicznej, które stały się filarem systemu.

Zdaniem profesora Matyi konieczna jest edukacja, która uzmysłowi pacjentom odpowiedzialność za profilaktykę i stan własnego zdrowia. System należy zreformować pod kątem profilaktyki i ograniczania skutków chorób spowodowanych uzależnieniami takimi jak palenie papierosów. Profesor Matyja zwraca uwagę na brak efektów dotychczasowych metod walki z uzależnieniami i podkreśla skuteczne przykłady ograniczenia liczby palaczy przy pomocy „strategii redukcji szkód”, czyli stopniowego wychodzenia z nałogu, na wzór Szwecji, Czechach i Wielkiej Brytanii.

Mamy już zawód medyczny Profilaktyka, czyli, jak zauważa dr hab. Grzegorz Juszczyk, istnieje grono wykształconych osób po kierunku Zdrowie Publiczne, gotowych do udziału w najtrudniejszym zadaniu jakim jest profilaktyka.

Czy o zdrowiu Polaków decyduje także rywalizacja między USA i Chinami o światową dominację?
Politolog, Dr Tomasz Smura zwraca na to jak chińskie problemy demograficzne „przesuwają priorytety” a gra interesów Chin wpływa na Światową Organizację Zdrowia.

W naszej debacie padają także odpowiedzi na pytania o to czy konieczna jest zmiana systemu zdrowia, jak zmniejszać czynniki ryzyka i jak działać powinno Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu