Spis treści
Inwestycja wpisuje się w wieloletni „Program przejść HDD”, w ramach którego PERN przebudowuje kluczowe fragmenty swojej sieci przesyłowej. Celem jest poprawa niezawodności i bezpieczeństwa systemu transportu paliw oraz dostosowanie go do rosnących wymagań środowiskowych i klimatycznych.
– Oprócz inwestycji, które umacniają naszą pozycję lidera w logistyce paliw i ropy, kładziemy duży nacisk na modernizację istniejącej infrastruktury – podkreślił prezes PERN Daniel Świętochowski. – Działania te przynoszą również wymierne oszczędności, ograniczając przyszłe koszty utrzymania i napraw – dodał.
Nowoczesna technologia pod rzeką
Nowy odcinek rurociągu pod Rządzą będzie miał długość blisko 900 metrów. Większa część powstanie z użyciem technologii HDD (Horizontal Directional Drilling), czyli poziomego przewiertu bez konieczności odkrywkowego wykopu. Pozostałe kilkadziesiąt metrów zostanie wykonane metodą tradycyjną – na terenach rolnych i łąkach.
– Zastosowanie technologii HDD minimalizuje ingerencje w środowisko, pozwala na wiercenia pod rzekami i trudnymi obszarami geologicznymi – wyjaśniła Katarzyna Krakowska z zespołu inwestycji PERN.
Strategiczna magistrala dla stolicy
Odcinek Mościska–Emilianów, który zostanie zmodernizowany, to fragment magistrali przesyłowej w kierunku Warszawy. Dzięki niemu PERN transportuje rocznie z Płocka do Mościsk ok. 2,1 mln m³ paliw, a do Emilianowa – 1,5 mln m³.
Nowa inwestycja w Kraszewie Starym jest kolejną realizowaną w ramach programu modernizacji rurociągów przechodzących pod wodami i terenami trudnodostępnymi. W ostatnich latach PERN zmodernizował m.in. odcinki pod Kanałem Żerańskim, rzeką Noteć, Bagnem Lesiska Sompolno i Bagnem Starym. Trwają też prace pod Bzurą, Mołtawą i Bagnem Bogusławice. W planach są inwestycje pod Wisłą w rejonie Płocka oraz pod Narwią.
PERN – filar bezpieczeństwa energetycznego
PERN z siedzibą w Płocku zarządza kluczową infrastrukturą energetyczną Polski. Spółka odpowiada za przesył ropy do rafinerii w Płocku, Gdańsku oraz w Niemczech (Schwedt i Leuna), a także za magazynowanie paliw i ropy. Zarządza siecią ponad 2,5 tys. km rurociągów oraz 19 bazami paliw o pojemności ok. 2,7 mln m³ i czterema bazami ropy o pojemności ponad 4,1 mln m³.
