Gaz-system i PGNiG obiecują bezpieczeństwo dostaw

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Baltic Pipe zbudowany z tych rur to dziś jeden z filarów bezpieczeństwa. Mimo geopolitycznych zawirowań i historycznych wahań cen, polski rynek gazu ziemnego pozostaje stabilny. Wszystko dzięki wieloletnim inwestycjom infrastrukturalnym, które pozwoliły na uniezależnienie się od wschodnich kierunków dostaw FOT. PRZEMEK SWIDERSKI / POLSKA PRESS / DZIENNIK BALTYCKI
Baltic Pipe zbudowany z tych rur to dziś jeden z filarów bezpieczeństwa. Mimo geopolitycznych zawirowań i historycznych wahań cen, polski rynek gazu ziemnego pozostaje stabilny. Wszystko dzięki wieloletnim inwestycjom infrastrukturalnym, które pozwoliły na uniezależnienie się od wschodnich kierunków dostaw FOT. PRZEMEK SWIDERSKI / POLSKA PRESS / DZIENNIK BALTYCKI PRZEMYSLAW SWIDERSKI
Mimo geopolitycznych zawirowań i historycznych wahań cen, polski rynek gazu ziemnego pozostaje stabilny. Wszystko dzięki wieloletnim inwestycjom infrastrukturalnym, które pozwoliły na uniezależnienie się od wschodnich kierunków dostaw – mówili uczestnicy panelu „Gaz: rynek, energia, bezpieczeństwo” podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Spis treści

Jesteśmy po bezpiecznej stronie – ocenił Robert Soszyński, wiceprezes Orlenu ds. operacyjnych.

Zaznaczył, że Polska dysponuje obecnie kontraktami na około 11 mld m³ gazu LNG rocznie, z czego aż 80% pochodzi z USA. To pokrywa znaczną część krajowego zużycia, które oscyluje wokół 18 mld m³. Jak dodał, choć pełna przewidywalność cen jeszcze nie wróciła, sytuacja na rynku się uspokaja.

Nowa infrastruktura to filar bezpieczeństwa

Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu, przypomniał, że kluczowym elementem bezpieczeństwa było przestawienie systemu przesyłu na kierunki północno-zachodnie. Terminal LNG w Świnoujściu zapewnia 8 mld m³ gazu rocznie, a Baltic Pipe kolejne 10 mld m³. Te dwa źródła – razem z połączeniami międzysystemowymi z Litwą, Ukrainą, Słowacją, Czechami i Niemcami – pozwalają na pokrycie nawet podwójnego zapotrzebowania Polski na gaz.

W 2028 roku dodatkowe 6 mld m³ regazyfikacji rocznie zapewni planowany terminal FSRU w Gdańsku.

Europa lepiej przygotowana, ale zima nadal wyzwaniem

Zdaniem Piotra Kusia, dyrektora generalnego ENTSOG, infrastruktura gazowa w całej Europie działa obecnie sprawnie i elastycznie.

Nastąpiło całkowite odwrócenie kierunków przesyłu gazu bez większych zakłóceń – podkreślił. Zauważył jednak, że każda zima to test dla systemu.

W ubiegłym sezonie magazyny gazu w UE opróżniono w 60%, mimo że warunki pogodowe były łagodne.

Stabilność dostaw to obowiązek wobec klientów

Mariusz Ochocki z PGNiG Obrót Detaliczny (Grupa Orlen) przypomniał, że w szczycie kryzysu, po wybuchu wojny, spółka realizowała dostawy po zakontraktowanych wcześniej cenach – mimo że na rynku ceny przekraczały 1 000 zł/MWh. Dla klientów oznaczało to ciągłość dostaw i przewidywalność.

Wojciech Kowalski z Polskiej Spółki Gazownictwa zaznaczył z kolei, że bezpieczeństwo to także ciągłe inwestycje w infrastrukturę.

– Rocznie przeznaczamy 3–3,5 mld zł, z czego 90% to inwestycje sieciowe – powiedział.

Terminal w Gdańsku

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się, że terminal FSRU w Gdańsku to niezbędna inwestycja, szczególnie w kontekście rosnącego zapotrzebowania na elastyczność systemu energetycznego.

To również zabezpieczenie na wypadek ewentualnych problemów terminalu w Świnoujściu – zaznaczył Hinc.

Robert Soszyński dodał, że Orlen będzie sugerował budowę kolejnego terminalu LNG, ponieważ Polska już dziś staje się ważnym hubem gazowym dla regionu, w tym dla Ukrainy.

– Zużycie będzie rosło dynamicznie – przewidział.

LNG z USA dominuje, ale dywersyfikacja trwa

Chociaż 80% dostaw LNG do Polski pochodzi z USA, Soszyński podkreślił, że to wynik korzystnych warunków ekonomicznych.

To najbardziej opłacalny kierunek, ale nie oznacza to braku dywersyfikacji – powiedział.

Wciąż istotną część dostaw stanowi Katar, a zakupy spotowe realizowane są na różnych rynkach.

Na zakończenie panelu Ochocki zaznaczył, że światowa infrastruktura LNG rośnie w siłę. Do 2027 roku globalne możliwości skraplania gazu mają wzrosnąć z 600 do 800 mld m³ rocznie, a flota transportowa zwiększy się o jedną trzecią.

To sprawi, że szoki podażowe będą mniej dotkliwe, a ceny bardziej stabilne – podsumował.

Patronem medialnym XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach są „Strefa Biznesu” oraz „Dziennik Zachodni”, należące do Polska Press Grupy – jedynej firmy medialnej w Polsce, która posiada w swoim portfolio 22 serwisy regionalne, ponad 500 serwisów miejskich, ogólnopolski portal informacyjny i.pl, a także liczne serwisy tematyczne (m.in. StrefaObrony.pl, StrefaEdukacji.pl, StronaKobiet.pl czy RegioDom.pl), branżowe oraz e-commerce. Jest również wydawcą 20 dzienników regionalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu