Spis treści
Orlen: energia i odpady zamiast ropy
Jak mówił Arkadiusz Majoch z Orlenu, koncern intensywnie rozwija technologie dekarbonizacyjne w oparciu o energię elektryczną. Przykładem są projekty produkcji wodoru wykorzystywanego w rafineriach do obniżania emisji w procesach technologicznych. Coraz większą rolę odgrywają też odpady, które – odpowiednio wyselekcjonowane – mogą stać się alternatywą dla tradycyjnych surowców.
– Zamiast oleju rzepakowego do produkcji biokomponentów wykorzystujemy olej posmażalniczy, którego instalacja w Orlen Południe może przerobić nawet 60 tys. ton rocznie. Wykorzystujemy też słomę do produkcji etanolu – podkreślał Majoch.
Do 2030 roku udział biokomponentów w paliwach ma się potroić, a firma rozważa nawet wykorzystanie samego CO₂ jako surowca.
Veolia: ciepło z odzysku i sztucznej inteligencji
Z kolei Paweł Orlof z Grupy Veolia podkreślił potencjał ciepłownictwa sieciowego, które w Polsce obejmuje około 15 milionów mieszkańców. Kluczowe znaczenie ma tu optymalizacja i redukcja strat przesyłu dzięki zaawansowanym systemom zarządzania.
– Dzięki nowoczesnemu opomiarowaniu i wykorzystaniu sztucznej inteligencji możemy efektywnie analizować każdy element sieci w czasie rzeczywistym – wskazał Orlof.
Wśród najbardziej perspektywicznych technologii wymienił odzysk ciepła z takich źródeł jak ścieki, metro czy serwerownie, a także małe kogeneracje na biometan, geotermię i kotły elektrodowe pełniące funkcję magazynów ciepła.
– To rozwiązania, które muszą być korzystne nie tylko dla dostawcy, ale i końcowego odbiorcy – dodał.
ABB: cyfryzacja – konieczność, ale i wyzwanie
Tomasz Wolanowski z ABB Polska zaznaczył, że bez cyfryzacji nie uda się poprawić efektywności energetycznej. Jednak – jak zauważył – sama cyfryzacja niesie za sobą rosnący ślad węglowy.
– Przykład? To samo zapytanie w AI jak ChatGPT zużywa nawet dziesięć razy więcej energii niż w zwykłej wyszukiwarce. Dlatego czekamy na rewolucyjne rozwiązania – te obecne mają wbudowane ograniczenia, o których rzadko się mówi – powiedział.
Geotermia w natarciu – przykład Poznania
Samir Abboud z Innargi przypomniał, że aż 40% zużywanej energii to ciepło, a Polska dysponuje dużym potencjałem geotermalnym. Przykładem efektywnego wykorzystania tego źródła jest projekt realizowany w Poznaniu z Grupą Veolia.
– Dzięki sześciu odwiertom 10-20% ciepła w mieście będzie pochodzić z geotermii. Łączenie jej z gazowymi źródłami opartymi na biogazie to przyszłość ciepłownictwa” – przekonywał Abboud.
Ekonomia zdecyduje o tempie transformacji
Zdaniem Mateusza Masiaka z Envirly, o kierunkach dekarbonizacji decydować będą przede wszystkim względy ekonomiczne. Jego zdaniem to duże firmy będą wyznaczać trendy, wymagając niskoemisyjnych rozwiązań od swoich partnerów i dostawców.
– Jeśli wielki biznes będzie oczekiwał dekarbonizacji od swoich kontrahentów, to mali gracze również pójdą w tym kierunku, by pozostać w łańcuchu dostaw – podsumował Masiak.
