https://strefabiznesu.pl
reklama

Najlepsza energia to ta, za którą nie płacimy

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dekarbonizacja i neutralność klimatyczna to jedne z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi sektor energetyczny i ciepłowniczy. Wiceprezes grupy Veolia w Polsce, Krzysztof Zamasz, w rozmowie ze Strefą Biznesu podkreśla, że rok 2030 jest kluczowy w tym procesie. – To jest nie tylko oparcie o gaz, który jest przejściowym zasobem i energią, którą chcemy wykorzystać, ale to są również rozpoznanie lokalnych możliwości pozyskania odnawialnych źródeł – zaznacza.

Spis treści

Dekarbonizacja do 2030 roku

Wiceprezes grupy Veolia, Krzysztof Zamasz, wskazuje na ambitne plany dekarbonizacji sektora energetycznego i ciepłowniczego do 2030 roku. W tym czasie większość firm z branży planuje znacząco ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

– Dekarbonizacja w 2030 roku i to nie tylko nasza grupa, ale większość firmy energetycznych i ciepłowniczych ma taki cel. 2050 rok to jest pełna neutralność klimatyczna – mówi nam Zamasz.

Aby osiągnąć te cele, sektor ciepłowniczy musi zainwestować ogromne środki finansowe. Szacuje się, że nakłady mogą wynosić od 340 do 460 miliardów złotych. Te inwestycje są niezbędne do poprawy efektywności i pełnej transformacji sektora.

– I to są główne nasze wyzwania, które mamy do zrealizowania – zaznacza Zamasz.

Od węgla do odnawialnych źródeł energii

Transformacja energetyczna wymaga odejścia od węgla i budowy nowego miksu energetycznego. Kluczowe jest wykorzystanie lokalnych zasobów odnawialnych, takich jak biomasa, odzysk ciepła z procesów technologicznych oraz projekty geotermalne.

– Założenie jest takie, że 2030 rok to jest ten kamień milowy, w którym łapiemy ten proces, gdzie już jest nieodwracalny i od węgla odchodzimy. Natomiast to jest oczywiście budowanie całego miksu energetycznego – tłumaczy Zamasz.

W niektórych miastach, takich jak Poznań czy Łódź, realizowane są projekty geotermalne. W Warszawie planowana jest współpraca z metrem w celu odzyskiwania ciepła z procesów wentylacyjnych.

To jest nie tylko oparcie o gaz, który jest przejściowym zasobem i energią, którą chcemy wykorzystać, ale to są również rozpoznanie lokalnych możliwości pozyskania odnawialnych źródeł, takich jak biomasa, możliwość odzysku ciepła z procesów technologicznych, czy również projekty geotermalne, to jest przykład Poznania czy Łodzi, takie projekty nasza grupa realizuje – dodaje Zamasz.

Elektryfikacja sektora ciepłowniczego

Docelowo polityka rządu zakłada elektryfikację sektora ciepłowniczego, co jest ambitnym i długofalowym celem. W przyszłości, gdy Polska będzie dysponować pełnym potencjałem offshore i elektrowniami atomowymi, możliwe będzie zastąpienie węgla alternatywnymi źródłami energii.

Czym zostanie zastąpiony węgiel w ciepłownictwie? Zamasz przyznaje, że docelowo polityka rządu wskazuje elektryfikację sektora ciepłowniczego, co w jego opinii jest „bardzo ambitne i długofalowe.

Obecnie jednak proces transformacji przypomina składanie puzzli, gdzie każdy element musi być starannie dopasowany, aby osiągnąć dekarbonizację.

– Pewnie w przyszłości, kiedy będziemy mieli pełny offshore, kiedy będzie elektrownia atomowa, można wyobrazić sobie, że zastąpimy, że tak powiem, te lokalne zasoby czy węgiel tą alternatywą. Natomiast obecnie to jest składanie, ja to tak mówię bardzo kolokwialnie, jak mamy puzzle i składamy je w jedną całość, tam jest właśnie dekarbonizacja. Trzeba podejść do tego bardzo racjonalnie – zaznacza Zamasz.

Efektywność energetyczna jako klucz do sukcesu

Efektywność energetyczna to kolejny kluczowy element w procesie transformacji energetycznej. Istnieje duży potencjał do oszczędności energii, która obecnie jest tracona. Szacuje się, że straty mogą wynosić 20-25 procent.

– Uważam, że w ogóle projekt związanych z efektywnością energetyczną, jest duży potencjał, gdzie możemy zaoszczędzić energię, którą w chwili obecnie tracimy, nasi klienci tracą, to jest 20-25 proc. oszacowanych strat. I po prostu najlepsza energia, to jest energia, która jest zaoszczędzona lub energia, która jest niewyprodukowana – podkreśla Zamasz.

Inwestycje w technologie muszą być przemyślane i oparte na sprawdzonych rozwiązaniach. Ważne jest, aby te technologie przynosiły korzyści gospodarce i były wdrażane w Polsce.

– Musimy po prostu z pełną troską inwestować i to też bardzo ważne, żeby te inwestycje nie były inwestycjami w prototypy – podkreśla Zamasz. – Musimy inwestować i implementować technologie, które są technologiami sprawdzonymi i zarazem ważne jest to, co z tego będziemy miała gospodarka, bo gospodarka musi mieć impact. Ważne jest to, żeby te technologie i ten owset, który płacimy za te duże projekty energetyczne, zostawał po prostu w Polsce i to jest cel dla administracji rządowej – podsumowuje.

Transformacja energetyczna w Polsce to proces skomplikowany i wymagający, ale niezbędny dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dzięki odpowiednim inwestycjom i wykorzystaniu lokalnych zasobów odnawialnych, możliwe jest zrealizowanie ambitnych celów dekarbonizacji.

O Veolia

Veolia działa w Polsce od ponad 25 lat. Skupia się na trzech sektorach: energii, wody i odpadów, zajmuje się m.in. produkcją oraz dostarczaniem ciepła, realizacją usług ciepłowniczych dla ok. 3 mln klientów, obrotem oraz sprzedażą energii, a także przesyłem oraz oczyszczaniem wody.

Veolia Energia Polska (i tym samym Veolia Energia Warszawa) jest spółką zależną francuskiego koncernu Veolia. Veolia Energia Polska jest właścicielem większościowego pakietu akcji (97 proc.) spółki Veolia Energia Warszawa.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Upadłości nie będzie. Spółka należąca do ARP chce kary dla byłego prezesa

Upadłości nie będzie. Spółka należąca do ARP chce kary dla byłego prezesa

Apple w opałach. Trump chce przenieść produkcję iPhone’ów do USA

Apple w opałach. Trump chce przenieść produkcję iPhone’ów do USA

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu