https://strefabiznesu.pl
reklama

To paliwo zostanie z nami na dłużej. Polska kończy kluczową inwestycję energetyczną

Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gaz ziemny pozostanie paliwem przejściowym przez wiele kolejnych lat — a zdaniem prezesa Gaz-Systemu, Sławomira Hinca, można wręcz mówić o „trwale przejściowym” albo nawet „permanentnie przejściowym” źródle energii. W rozmowie z portalem Strefa Biznesu podkreśla, że gaz będzie odgrywał kluczową rolę w stabilizowaniu pracy krajowego sektora elektroenergetycznego.

Spis treści

Gaz ziemny pozostanie paliwem przejściowym

— W mojej opinii elektrownie gazowe zasilane tym paliwem zapewnią bezpieczeństwo funkcjonowania systemu energetycznego, szczególnie w okresach wzmożonego zapotrzebowania — wyjaśnia Hinc.

Pytany o bezpieczeństwo dostaw surowca, prezes Gaz-Systemu zaznacza, że spółka od lat konsekwentnie inwestuje w rozwój infrastruktury przesyłowej. — Mam na myśli przede wszystkim terminal LNG w Świnoujściu, strategiczne połączenie z Norwegią poprzez gazociąg Baltic Pipe oraz nowo powstający terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej — wylicza. Jak podkreśla Hinc, dzięki tym inwestycjom Polska zyskała bezpośredni dostęp zarówno do globalnego rynku LNG, jak i do norweskich złóż gazu ziemnego.

— To sprawia, że możemy z dużym spokojem i pewnością patrzeć na kwestię bezpieczeństwa dostaw gazu do kraju — mówi. Zaznacza przy tym, że choć Gaz-System nie zajmuje się zakupem gazu, to odpowiada za stworzenie i utrzymanie infrastruktury, która umożliwia bezpieczny i elastyczny przesył surowca. — Z naszej strony mogę zapewnić, że zdolności przesyłowe i infrastruktura połączeń są na tyle rozbudowane, by w pełni zabezpieczyć potrzeby polskiego rynku — podkreśla.

W Polsce dostępu do gazu nie zabraknie

Prezes zwraca również uwagę na istotną rolę podziemnych magazynów gazu w zapewnieniu ciągłości dostaw, zwłaszcza w sezonie zimowym. — Patrząc zarówno na system przesyłowy, jak i na infrastrukturę magazynową oraz pracę operatorów, można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że Polska nie będzie miała problemu z dostępnością gazu w okresie największego zapotrzebowania — dodaje.

Sławomir Hinc przypomina, że wieloletni program inwestycyjny realizowany przez Gaz-System na przestrzeni ostatnich dwóch dekad doprowadził do stworzenia niemal kompletnej infrastruktury przesyłowej.

— Oczywiście to nie oznacza końca prac. Jednym z kluczowych przedsięwzięć, które obecnie realizujemy, jest terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej — zaznacza.

Prezes Gaz-Systemu nie ukrywa, że zakończenie tej inwestycji będzie wieńczyć wieloletni proces dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. — To będzie domknięcie dwudziestoletniego etapu rozbudowy i uniezależniania się od jednego kierunku dostaw — ocenia.

Według niego, terminal FSRU znacząco zwiększy zdolności regazyfikacyjne krajowego systemu gazowego — o około 6 miliardów metrów sześciennych rocznie. Co więcej, pozwoli na bardziej elastyczną i bezpieczną pracę systemu, zwłaszcza w sytuacjach, gdy w krótkim czasie konieczne będzie zwiększenie dostaw.

— Jeżeli w okresie zimowym pojawią się takie potrzeby, terminal w Zatoce Gdańskiej umożliwi szybkie zwiększenie ilości przesyłanego gazu, co dodatkowo podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju — podsumowuje Sławomir Hinc.

O Gaz-System

Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe. Jest właścicielem i operatorem Terminala LNG w Świnoujściu, a także właścicielem Gas Storage Poland – spółki pełniącej funkcję operatora magazynów gazu ziemnego. GAZ-SYSTEM realizuje obecnie budowę pływającego terminala gazowego FSRU w Zatoce Gdańskiej. Skarb Państwa jest jego jedynym akcjonariuszem i właścicielem. 

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Giełda w Warszawie na czerwono. KGHM ponownie jednak zaskoczył

Giełda w Warszawie na czerwono. KGHM ponownie jednak zaskoczył

Apple w opałach. Trump chce przenieść produkcję iPhone’ów do USA

Apple w opałach. Trump chce przenieść produkcję iPhone’ów do USA

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu