Globalne zagrożenia dla wolności prasy
Raport opublikowany przez Reporterów bez Granic w przeddzień Światowego Dnia Wolności Prasy wskazuje na niepokojące tendencje w mediach na całym świecie. W trzech czwartych z 180 ocenianych państw media i dziennikarze znajdują się w sytuacjach „problematycznych", „trudnych" lub „bardzo poważnych". To pierwszy raz, gdy sytuacja jest tak trudna w skali globalnej.
W tegorocznym rankingu wolności prasy Norwegia po raz dziewiąty z rzędu zajęła pierwsze miejsce, co świadczy o jej stabilnej pozycji jako lidera w poszanowaniu wolności prasy. Polska, z kolei, awansowała aż o 16 pozycji, zajmując 31. miejsce. To znaczący postęp, który stawia Polskę przed takimi krajami jak Słowenia, Włochy czy Węgry.
Pogorszenie stanu wolności prasy w USA
Stany Zjednoczone odnotowały spadek o dwie pozycje, zajmując 57. miejsce, co plasuje je za Sierra Leone. Przedstawicielka RSF, Anne Bocande, zwróciła uwagę na „niepokojące pogorszenie" stanu wolności prasy w USA, które spadły w zestawieniu o 10 miejsc już w ubiegłym roku, jeszcze przed objęciem stanowiska przez prezydenta Donalda Trumpa.
„Niepokojące pogorszenie stanu wolności prasy w USA, które spadły w zestawieniu o 10 miejsc już w ubiegłym roku, a więc przed objęciem stanowiska przez prezydenta Donalda Trumpa."
Codzienne ataki na prasę w USA są poważnym problemem, który wpływa na pozycję kraju w rankingu. Sytuacja ta jest szczególnie alarmująca, biorąc pod uwagę, że USA były niegdyś postrzegane jako bastion wolności prasy.
Masowe zamykanie mediów i exodusy dziennikarzy
W około 30 krajach, takich jak Nikaragua i Afganistan, dochodzi do „masowego zamykania" mediów, co prowadzi do exodusu dziennikarzy. To zjawisko ma katastrofalne skutki dla wolności prasy i dostępu do niezależnych informacji.
„Katastrofalna sytuacja panuje w Palestynie – podkreśliła RSF, oskarżając armię izraelską o niszczenie redakcji i zabicie blisko 200 dziennikarzy'."
Sytuacja w Palestynie jest szczególnie dramatyczna, gdzie działania armii izraelskiej przyczyniają się do niszczenia redakcji i śmierci dziennikarzy. To tylko jeden z przykładów, jak konflikty zbrojne wpływają na wolność prasy.
Wpływ gigantów technologicznych na media
Giganci technologiczni odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu krajobrazu medialnego. Ich platformy, często nieobjęte regulacjami, zdobywają rosnącą część dochodów z reklam, co szkodzi finansowemu stanowi mediów. Dodatkowo, uczestniczą w „rozpowszechnianiu zmanipulowanych lub kłamliwych treści".
RSF zwraca uwagę, że nawet w krajach przodujących pod względem poszanowania wolności prasy, takich jak Finlandia czy Australia, koncentracja mediów „zagraża pluralizmowi". To zjawisko jest niepokojące, ponieważ pluralizm mediów jest kluczowy dla zdrowej demokracji i dostępu do różnorodnych źródeł informacji.
źródło: PAP
