Tym osobom, zgodnie z Kodeksem Pracy, należy się dzień wolny

Maciej Badowski
Opracowanie:
Pracodawca nie może „przenieść” dnia wolnego na kolejny miesiąc czy kwartał – rozliczenie musi mieścić się w ramach obowiązującego okresu rozliczeniowego.
Pracodawca nie może „przenieść” dnia wolnego na kolejny miesiąc czy kwartał – rozliczenie musi mieścić się w ramach obowiązującego okresu rozliczeniowego. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press
W 2025 roku Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w sobotę. Zgodnie z Kodeksem pracy, każde święto przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Ważne jest, aby dzień wolny został udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada dane święto.

Zasady obniżania wymiaru czasu pracy

Zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy, każde święto przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W maju 2025 roku mamy dwa takie święta: 1 maja (czwartek) oraz 3 maja (sobota). W związku z tym, wymiar czasu pracy w maju wynosi 160 godzin zamiast standardowych 168 godzin.

Dla pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, konieczne jest wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego, aby uniknąć przekroczenia wymiaru czasu pracy. Przykładowo, jeśli pracownik przepracuje wszystkie dni robocze, jego czas pracy wyniesie 168 godzin, co przekracza dopuszczalny limit. Pracodawca musi zatem wyznaczyć dodatkowy dzień wolny, aby dostosować się do przepisów.

Ważne jest, aby dzień wolny został udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada dane święto. Pracodawca nie może przenieść dnia wolnego na kolejny miesiąc.

Istnieją również sytuacje szczególne, które wymagają uwzględnienia specyficznych okoliczności, takich jak praca na część etatu czy zwolnienie lekarskie. Pracownicy zatrudnieni na część etatu, którzy pracują od poniedziałku do piątku, również muszą otrzymać dodatkowy dzień wolny, aby nie naruszyć zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

W przypadku pracowników na zwolnieniu lekarskim, jeśli dzień wolny przypada na czas zwolnienia, nie trzeba go „odrabiać”. Natomiast jeśli pracownik był na zwolnieniu w dniu święta przypadającego w sobotę, pracodawca nadal musi udzielić dnia wolnego.

Wolne dla Osób na B2B i zlecenie

– Dyskusja o wolnym za święto przypadające w sobotę zazwyczaj skupia się wyłącznie na pracownikach etatowych. Tymczasem rzeczywistość rynku pracy jest znacznie bardziej zróżnicowana. Warto spojrzeć na ten temat także z perspektywy zleceniobiorców i osób współpracujących w modelu B2B – zwłaszcza że te formy zatrudnienia są dziś powszechnie stosowane. Brak automatycznego prawa do wolnego nie oznacza, że te kwestie można ignorować. Wręcz przeciwnie – warto je świadomie uregulować w treści umowy – mówi dr Katarzyna Kalata, radca prawny oraz właścicielka Kancelarii Kalata i HR Lex.

W przypadku umów zlecenia i kontraktów B2B, przepisy Kodeksu pracy dotyczące dni wolnych nie mają zastosowania. Oznacza to, że osoby współpracujące w tych formach nie mają ustawowego prawa do dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, chyba że zostało to określone w umowie.

Warto zadbać o precyzyjne określenie harmonogramu i zasad wynagradzania za dni świąteczne w umowach zlecenia. Dla osób pracujących zadaniowo, brak wykonania zlecenia w dniu świątecznym może wpływać na rozliczenie wynagrodzenia. Podobne zasady dotyczą współpracowników B2B, gdzie święta przypadające w dni wolne nie zmieniają zakresu obowiązków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu