KE: 13 krajów wnioskuje o obronną klauzulę wyjścia

Maciej Badowski
Opracowanie:
Do piątku 13 krajów członkowskich UE złożyło wniosek o wyłączenie wydatków obronnych z reguł budżetowych - wynika z danych Komisji Europejskiej.
Do piątku 13 krajów członkowskich UE złożyło wniosek o wyłączenie wydatków obronnych z reguł budżetowych - wynika z danych Komisji Europejskiej. adrianhancu/123rf
Do piątku 13 krajów członkowskich Unii Europejskiej złożyło wniosek o wyłączenie wydatków obronnych z reguł budżetowych. To istotna zmiana, która może wpłynąć na przyszłość finansów publicznych w Europie. Komisja Europejska, która rozpatruje te wnioski, spodziewa się, że liczba zainteresowanych krajów może jeszcze wzrosnąć.

Które kraje złożyły wnioski?

Do tej pory wnioski o obronną klauzulę wyjścia złożyły takie kraje jak Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Niemcy, Litwa, Łotwa, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Rzecznik Komisji Europejskiej, Balazs Ujvari, podkreślił, że liczba ta może wzrosnąć, ponieważ nie wszystkie kraje złożyły wnioski formalną drogą.

– Państwa, wobec których prowadzona jest procedura nadmiernego deficytu, zyskają elastyczność – powiedział rzecznik KE Balazs Ujvari.

Polski minister finansów, Andrzej Domański, dodał, że do listy mogą dołączyć jeszcze Bułgaria, Czechy i Chorwacja, co wskazuje na rosnące zainteresowanie tym mechanizmem wśród krajów członkowskich.

Zasady klauzuli wyjścia

Zgodnie z obowiązującymi regułami fiskalnymi, deficyt państw członkowskich nie może przekraczać 3 proc. PKB, a zadłużenie nie może wynosić więcej niż 60 proc. Klauzula wyjścia pozwala na wyłączenie wydatków na obronność z tych reguł, co daje krajom większą swobodę w planowaniu budżetów obronnych.

– Jeżeli kraj objęty procedurą nadmiernego deficytu zwróci się z wnioskiem o uruchomienie tzw. krajowej klauzuli wyjścia i wniosek ten zostanie rozpatrzony pozytywnie (przez KE - red.) i Rada UE wyrazi na to zgodę, zostanie to wzięte pod uwagę podczas przeprowadzania oceny, a także uwzględniona zostanie elastyczność, jaką te państwa członkowskie zyskają dzięki klauzuli – powiedział rzecznik Ujvari.

Zawieszenie reguł wydatkowych jest częścią szerszego pakietu dozbrajania UE, zaproponowanego przez szefową KE, Ursulę von der Leyen, w lutym. Przywódcy krajów członkowskich zgodzili się na ten plan, który ma umożliwić krajom wydanie dodatkowo równowartości 1,5 proc. PKB na obronność w latach 2025-2029.

Konsekwencje dla budżetów krajowych

Zastosowanie klauzuli wyjścia ma na celu zmobilizowanie dodatkowych środków na obronność, co jest kluczowe w kontekście obecnych wyzwań geopolitycznych. KE szacuje, że plan dozbrajania Europy pozwoli na zmobilizowanie dodatkowo 800 miliardów euro w skali całej UE. Z tej kwoty 150 miliardów euro zostanie udostępnione w ramach programu pożyczkowego SAFE, a pozostałe 650 miliardów euro to suma, jaką można uzyskać poprzez zawieszenie reguł wydatkowych.

Nie wszystkie kraje UE zdecydowały się na złożenie wniosków o klauzulę wyjścia. Duże gospodarki, takie jak Francja, Włochy, Hiszpania i Holandia, nie zwróciły się o zwolnienie. Rzecznik KE zauważył, że nie wszystkim krajom jest to potrzebne, ponieważ niektóre z nich mają wystarczającą przestrzeń fiskalną, by zwiększać nakłady na wojsko bez obaw o nadmierny deficyt.

– Sądzimy, że istnieje dobry powód, dla którego prośby te zostaną rozpatrzone – podkreślił rzecznik KE.

Decyzja o przyznaniu klauzuli wyjścia ma zapaść 4 czerwca, kiedy Komisja Europejska oceni wszystkie złożone wnioski. To ważny krok, który może wpłynąć na przyszłość polityki obronnej i finansowej Unii Europejskiej.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu