Więcej pieniędzy na obronność. Donald Tusk zapowiedział ustawę

Agata Wodzień-Nowak
Nowa ustawa ma na celu znaczne przyspieszenie i uproszczenie inwestycji w przemysł obronny.
Nowa ustawa ma na celu znaczne przyspieszenie i uproszczenie inwestycji w przemysł obronny. PAP/Paweł Supernak
- Musimy radykalnie przyspieszyć działania dotyczące szczególnych zasad przygotowania i realizacji inwestycji na potrzeby obronności państwa. Być może za tydzień przyjmiemy projekt ustawy, który znacząco ułatwi inwestowanie w przemysł obronny - powiedział premier Donald Tusk przed posiedzeniem Rady Ministrów.

Więcej pieniędzy na obronność, w przyszłym tygodniu rząd ma przyjąć ustawę

Premier Donald Tusk ogłosił, że rząd planuje w przyszłym tygodniu przyjąć ustawę, która uprości inwestycje w sektor obronny. To krok w kierunku realizacji planu ReArm Europe, ogłoszonego przez Ursulę von der Leyen, który zakłada wyłączenie wydatków na obronność z procedury nadmiernego deficytu.

Premier Donald Tusk poinformował, że środki z Funduszu Spójności będą mogły być przeznaczone na obronność i rozwój przemysłu obronnego, a Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęło prace nad przesunięciem 30 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy na wydatki obronne.

Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ogłosiła, że trwa przegląd zaoszczędzonych środków z KPO pod kątem ich przekierowania na obronność i odporność gospodarczą, a wyniki tego przeglądu poznamy w ciągu kilku dni.

Propozycje Komisji Europejskiej zakładają zasadniczy zwrot w finansowaniu obronności Europy i państw członkowskich, podobny do tego, który miał miejsce w czasie pandemii COVID-19, ale na większą skalę, z możliwością pożyczek do 150 mld euro bezpośrednio na obronę i przemysł obronny, gwarantowanych przez budżet Unii Europejskiej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, poinformowała, że w ramach planu ReArm Europe Unia Europejska może zmobilizować około 800 mld euro na rzecz bezpiecznej i odpornej Europy, w tym nowy instrument zapewniający państwom członkowskim pożyczki w wysokości 150 mld euro na inwestycje w obronność i wspólne zakupy.

Szefowa KE zapowiedziała również aktywację krajowej klauzuli korekcyjnej paktu stabilności i wzrostu, co umożliwi państwom członkowskim znaczne zwiększenie wydatków na obronność bez uruchamiania procedury nadmiernego deficytu.

Rząd w październiku wybrał czteroletni plan naprawy finansów publicznych, zamiast opcji siedmioletniej. Celem tego planu jest zmniejszenie długu publicznego, mierzonego według unijnych standardów (dług EDP), poniżej 60% produktu krajowego brutto do roku 2030.

Źródło: ISBnews

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu