Zmiany w liczbie odbiorców taryfowych
Według danych URE, w 2024 roku liczba indywidualnych odbiorców energii elektrycznej korzystających z taryf spadła o 1,26 punktu procentowego. To oznacza, że ponad 10 milionów użytkowników nadal korzysta z taryf, podczas gdy ponad 6 milionów zdecydowało się na oferty wolnorynkowe.
URE podkreśla, że taryfa to zbiór cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania, opracowany przez przedsiębiorstwo energetyczne i wprowadzony jako obowiązujący dla określonych w nim odbiorców. Proces ten wymaga zatwierdzenia przez regulatora, który bada, czy wnioskowane taryfy spełniają wymagania określone prawem i odzwierciedlają jedynie uzasadnione koszty przedsiębiorców.
Nowe regulacje i ich wpływ na rynek
29 kwietnia 2024 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która opóźnia wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych do 1 października 2025 roku. Ministerstwo klimatu argumentuje, że zmiana ta pozwoli na obniżenie cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej.
URE stwierdził, że ustawa ma pozwolić na ocenę skali ewentualnej obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych w czwartym kwartale 2025 roku. – Przewiduje ona odroczenie złożenia wniosków taryfowych na energię elektryczną (przez przedsiębiorstwa energetyczne - PAP) dla gospodarstw domowych do 31 lipca br. – dodał.
Przewidywania dotyczące cen energii
Ministerstwo klimatu podkreśla, że aktualne ceny hurtowe energii elektrycznej kształtują się na poziomie 400-500 zł za MWh. Zmiana przepisów ma na celu lepsze uwzględnienie aktualnych warunków rynkowych w kalkulacjach taryfowych. Ministerstwo przewiduje, że ceny w nowych taryfach obowiązujących od 1 października 2025 roku będą istotnie niższe od obecnie obowiązującej średniej ceny, która wynosi około 622,8 zł/MWh.
– Chroniliśmy i będziemy chronić polskie rodziny przed wzrostem cen energii elektrycznej i na bieżąco analizujemy sytuację na rynku energii. Ceny na rynku hurtowym systematycznie maleją. Odsuwamy wejście w życie nowych taryf, by spadki cen na rynku hurtowym przełożyły się również na ich wysokość – stwierdziła wtedy ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Zmiany sprzedawców energii
URE zwrócił uwagę na znaczący wzrost liczby zmian sprzedawców energii w 2024 roku. Łącznie ponad 44 tysiące odbiorców zdecydowało się na zmianę sprzedawcy, co stanowi wzrost o 72 procent w porównaniu do 2023 roku. W grupie odbiorców indywidualnych (taryfa G) liczba zmian dostawcy energii wyniosła 26 635, co oznacza wzrost o 50 procent w porównaniu do roku poprzedniego.
W grupie odbiorców biznesowych (taryfy A, B, C) nastąpiło blisko 18 tysięcy zmian, co jest wzrostem o 121 procent w porównaniu do 2023 roku. To pokazuje, że coraz więcej odbiorców decyduje się na bardziej konkurencyjne oferty dostępne na wolnym rynku.
Przyszłość rynku energii
Zgodnie z obecnymi regulacjami, do końca września 2025 roku gospodarstwa domowe mają prawo do korzystania z cen energii elektrycznej zamrożonych na poziomie 500 zł za MWh. Rząd nie podjął jeszcze decyzji, czy przedłuży utrzymanie zamrożonej ceny.
URE podkreśla, że tak długo, jak regulator nie będzie przekonany, że dany poziom taryfy nie ma uzasadnienia w kosztach przedsiębiorstwa energetycznego, ceny i stawki nie mogą zostać zatwierdzone. To pokazuje, że proces regulacji taryf jest skomplikowany i wymaga dokładnej analizy kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa energetyczne.
Wszystkie te zmiany i decyzje mają na celu zapewnienie stabilności rynku energii oraz ochronę odbiorców przed niekontrolowanym wzrostem cen. W nadchodzących latach będziemy świadkami dalszych zmian, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki korzystamy z energii elektrycznej w Polsce.
źródło: PAP
