Spis treści
- Widzimy pewne ożywienie w segmencie kredytów inwestycyjnych, ale to jeszcze nie przekłada się na konkretne wolumeny. Zainteresowanie jest ze strony zarówno dużych jak i małych firm - powiedział dziennikarzom prezes Bolesławski.
- Naszym zdaniem musimy poczekać kilka kwartałów, aby zobaczyć na ile jest to trwały trend - dodała wiceprezes Bożena Graczyk.
Zdaniem prezesa Bolesławskiego ożywienia na rynku, jakie miało miejsce w 2022 roku, bardziej było związane z wykorzystywaniem przez firmy kredytów obrotowych, a to się nie przełożyło potem na długoterminowe trendy związane z poziomem inwestycji.
- Jesteśmy przygotowani kapitałowo i płynnościowo, żeby w znacznie większym zakresie finansować polską gospodarkę i zwiększać jej konkurencyjność - dodał prezes Bolesławski.
Prezes zwrócił także uwagę, że bank jest gotowy uczestniczyć w wydatkach na obronność i chce uczestniczyć w tego typu inicjatywach.
Nowa strategia ING Banku Śląskiego
Prezes Michał Bolesławski zapowiedział, że rozpocznie prace nad nową strategią i będzie to strategia kontynuacji, chociaż możliwe są pewne zmiany.
- Chcę się spotkać ze wszystkimi naszymi jednostkami bankowymi. Wsłuchać się w głos pracowników jak i klientów. W ciągu 100 dni potwierdzimy, czy zmienimy niektóre rzeczy, ale generalnie potwierdzimy kierunki, w których bank będzie się poruszał przez najbliższe lata – powiedział także prezes.
Dodał, że w ciągu kolejnych 100 dni zarząd wróci już ze szczegółową strategią.
- Nowa strategia będzie zawierała konkretny cel finansowy - dodał prezes.
Podczas rozmowy z dziennikarzami Bolesławski doprecyzował, że założenia do nowej strategii zarząd będzie gotowy przedstawić pod koniec lipca. Z kolei szczegóły strategii zostaną przedstawione w listopadzie.
Bolesławski podczas konferencji podał, że ING Bank Śląski planuje organiczny rozwój pionu klientów private bankingu, ale jeśli pojawią się możliwości na rynku, to może rozważyć akwizycje w tym zakresie.
- Powołaliśmy nowy pion bankowości prywatnej, zrobiliśmy to dlatego, że dostrzegamy możliwości związane z tym segmentem rynku. Nie postrzegamy siebie jako lidera rynku w tym zakresie. Widzimy szanse związane z sukcesją, przenikaniem się kapitału pomiędzy sektorem klientów indywidualnych i firmowych, ze zmianami także demograficznymi, które zachodzą w polskim społeczeństwie - dodał Bolesławski.
Przeregulowanie krajowego rynku?
- Jeżeli państwo popatrzycie na wskaźniki dotyczące poziomu ogółem zaangażowania kredytowego w bilansach polskich banków, w porównaniu do tego, ile banki polskie posiadają obligacji skarbu państwa, to pokazuje to swego rodzaju negatywny obraz, bo nie ma chyba takiego drugiego kraju w Europie, który by miał tak mało kredytów w bilansach banków w porównaniu do tego, co mógłby mieć - powiedział Bolesławski.
Jego zdaniem to tworzy jednak ogromną szansę, aby móc dużo szybciej rosnąć.
- Z czego wynika brak wzrostu inwestycji? Oczywiście, jedna przyczyna to jest wysoki poziom stóp procentowych i kosztów finansowania, ale przede wszystkim z przeregulowania gospodarki, które powoduje - nie tylko w naszej, ale też gospodarek europejskich - ograniczony apetyt na inwestycje i ograniczoną wiarę w to, że te inwestycje przełożą się na poprawę sytuacji przedsiębiorstw - podkreślił prezes.
ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING (75%).
