Spis treści
Grupa Azoty w listopadzie 2024 roku podpisała list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ), należącym do niej producentem amunicji Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu w sprawie zwiększenia produkcji materiałów wybuchowych w Polsce.
Grupa Azoty stara się o dedykowane środki na realizację inwestycji
- W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że Grupa Azoty planuje zrealizować projekt dotyczący produkcji nitrocelulozy, która to jest częścią całego łańcucha wartości w produkcji amunicji, ale również ma zastosowania cywilne. Projekt jest aktualnie na wczesnym etapie zaawansowania i Grupa Azoty stara się o dedykowane środki na realizację tej inwestycji - powiedział na czacie inwestorskim wiceprezes Andrzej Skolimowski.
Wiceprezes dodał, że produkcja samej amunicji nie leży aktualnie w zakresie zainteresowań Grupy.
Rozmowy z dostawcami licencji i kluczowych urządzeń dla instalacji
- Grupa Azoty jest na zaawansowanym etapie rozmów z potencjalnymi dostawcami licencji i kluczowych urządzeń dla instalacji do produkcji nitrocelulozy. Spodziewamy się ich zakończenia w pierwszym półroczu br., natomiast jakiekolwiek wiążące decyzje w tym zakresie mogą być ujawnione w drugiej połowie 2025 roku - podkreślił także wiceprezes Skolimowski.
Spółka jest także w trakcie modernizacji Elektrociepłowni w Tarnowie i pojawiły się obawy pracowników dotyczące jej ewentualnego zamknięcia.
- Musimy w najbliższych latach przeprowadzić transformacje energetyki w celu jej dekarbonizacji i obniżenia śladu węglowego. Analizujemy różne warianty, w tym budowę z partnerami zewnętrznymi instalacji OZE (farmy PV, źródło na biomasę lub RDF). Należy przypomnieć, iż obecnie posiadamy jeden kocioł zmodernizowany, poprzez przejście z węgla na gaz. Dodatkowo elektrociepłownia już obecnie wykorzystuje parę z procesów chemicznych do produkcji energii elektrycznej. Nie zakładamy zamknięcia Elektrociepłowni po przeprowadzonych modernizacjach - uspokaja wiceprezes Skolimowski.
Raczej wątpliwe jest odejście od Zielonego Ładu, który ma wpływ na przemysł energochłonny
- Ostatnie dyskusje na ten temat toczące się w Europie pokazują, że nie można wykluczyć takiej możliwości. Na chwilę obecną nie widzimy jednak formalnych przesłanek, które potwierdziłyby taką tezę. Coraz częściej pojawiają się w dyskusjach poważne głosy, że aby odbudować konkurencyjność europejskiego przemysłu musimy złagodzić lub przesunąć cele klimatyczne. Z drugiej strony publikowane są kolejne projekty aktów prawnych, mających zachęcić przemysł do intensyfikacji działań w obszarze dekarbonizacji np. Clean Industrial Deal lub Industrial Decarbonization Accelarator Act.To również pokazuje, w jak trudnej sytuacji są firmy z sektora energochłonnego, które muszą planować swoje strategie w perspektywie krótko i długoterminowej, biorąc pod uwagę ryzyka regulacyjne i inwestycyjne – podał także Skolimowski.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów, jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Głównym udziałowcem spółki jest Skarb Państwa posiadający 33% akcji.
