Polski zakład pod lupą. Rząd mówi o „bardzo poważnym oskarżeniu”

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
W poniedziałek, 3 marca, pod fabryka sody spółki Qemetica, odbyła się akcja protestacyjna, z udziałem mieszkańców Janikowa, pracowników zakładu i związkowców. Wyrażono niezadowolenie w związku z planami zaprzestania produkcji sody w Janikowie, co może doprowadzić do znacznego wzrostu bezrobocie oraz odbić się na sprawnym funkcjonowaniu miasta, który w dużym stopniu uzależnione jest od fabryki
W poniedziałek, 3 marca, pod fabryka sody spółki Qemetica, odbyła się akcja protestacyjna, z udziałem mieszkańców Janikowa, pracowników zakładu i związkowców. Wyrażono niezadowolenie w związku z planami zaprzestania produkcji sody w Janikowie, co może doprowadzić do znacznego wzrostu bezrobocie oraz odbić się na sprawnym funkcjonowaniu miasta, który w dużym stopniu uzależnione jest od fabryki Dominik Fijałkowski
Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi dochodzenie w sprawie importu sody z Turcji do Polski, podejrzewając, że może ona zawierać dodatek sody rosyjskiej, co stanowiłoby obejście unijnych sankcji. Wiceminister rozwoju Michał Baranowski poinformował o tym podczas posiedzenia Sejmu, podkreślając powagę sytuacji. Sprawa nabiera szczególnego znaczenia w kontekście problemów Qemetica Soda Polska, jedynego producenta sody kalcynowanej w Polsce, który zmaga się z trudnościami finansowymi.

Spis treści

Problemy Qemetica Soda Polska

Qemetica Soda Polska, jedyny w Polsce producent sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej, ogłosiła wstrzymanie produkcji z powodu rosnących kosztów energii oraz konkurencji spoza Unii Europejskiej. Firma rozpoczęła zwolnienia grupowe, wskazując na zalew polskiego rynku tanią sodą z Turcji jako jeden z głównych powodów swoich problemów finansowych. Tureccy producenci, według Qemetica, korzystają z tańszych rosyjskich surowców, co pozwala im na zdobycie aż 30% polskiego rynku.

- Jest podejrzenie, że powodem zamknięcia, powodem spadku konkurencyjności zakładów Qemetica w Janikowie jest obchodzenie sankcji i dodawanie sody rosyjskiej do sody tureckiej. Jest to bardzo poważne oskarżenie i wykroczenie. Jest to w tym momencie badane przez Krajową Administrację Skarbową oraz jest to temat, który jest podniesiony również na poziomie Ministerstwa Spraw Zagranicznych - powiedział Baranowski.

Dochodzenie Krajowej Administracji Skarbowej

Krajowa Administracja Skarbowa została zaangażowana w dochodzenie, aby ustalić, czy rzeczywiście dochodzi do nielegalnego importu sody z dodatkiem rosyjskich surowców. Wiceminister Baranowski podkreślił, że sprawa jest traktowana z najwyższą powagą, a rząd polski nie zamierza tolerować obchodzenia sankcji nałożonych na Rosję.

- Dziś rano miałem okazję spotkać się po raz kolejny (...) z przedstawicielami Qemetiki. Ministerstwo (rozwoju - red.) jest w ścisłym kontakcie - badamy i analizujemy zastrzeżenia, które podnosi sama firma, sami pracownicy, co do pochodzenia sody. (...) Dziś przedstawiciele Qemetiki opowiedzieli mi o swoich argumentach, dlaczego widzą to jako obchodzenie sankcji. Polski rząd przeciwdziała, nie zgadza się i blokuje jakiekolwiek obchodzenie sankcji na Rosję - podkreślił wiceszef MRiT.

Komentarz Grupy Qemetica

Qemetica na spotkaniu z Panem Ministrem Baranowskim rozmawiała nt. dochodzenia prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową w sprawie dodawania sody z Rosji do sody tureckiej, która zalewa polski rynek, wypierając tym samym polski produkt, co w konsekwencji doprowadziło - jako jeden z czynników - do spadku konkurencyjności sody produkowanej przez zakład w Janikowie.

Spółka, w związku z hibernacją zakładu w Janikowie, od wielu miesięcy podnosi temat, iż utrzymanie produkcji sodowej w janikowskiej fabryce stało się niemożliwe z powodu m.in. braku ochrony przed nieuczciwą konkurencją spoza UE - turecka soda, produkowana w oparciu o rosyjski węgiel i gaz, wyparła europejskich producentów, zdobywając już 30 proc. polskiego rynku. Soda kalcynowana sprzedawana przez zakłady Qemetica pochodzi w 100 proc. z produkcji własnej na terenie Polski i UE, jak również nigdy nie była sprowadzana z krajów takich jak Rosja czy Turcja.

Qemetica Soda Polska jest jedynym w Polsce, a drugim w Europie, producentem sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej. Jest także największym producentem soli warzonej w Polsce. Qemetica jest w 100 proc. własnością KI Chemistry.

Źródło: PAP, Qemetica Soda Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu