Spis treści
Nowa spółka, funkcjonująca pod nazwą Rheinmetall Iceye Space Solutions, zostanie zawiązana z udziałem firmy Rheinmetall jako akcjonariusza większościowego (60% udziałów) oraz Iceye (40%). Finalizacja utworzenia nowego podmiotu nastąpi po zawarciu ostatecznych umów oraz uzyskaniu stosownych zgód regulacyjnych.
Produkcja satelitów ma ruszyć w drugim kwartale 2026 r.
Rheinmetall Iceye Space Solutions będzie produkować satelity w ramach niemieckiego Klastra Kosmicznego Rheinmetalla (Rheinmetall Space Cluster). Początkowo będą tam produkowane satelity SAR, a w kolejnych etapach powstaną także inne rozwiązania dla domeny kosmicznej. Produkcja ma ruszyć w drugim kwartale 2026 r., między innymi w zakładzie w Neuss.
- Dążymy do tego, żeby Iceye był głównym dostawcą kluczowej infrastruktury dla działań ISR (wywiadu, obserwacji i rozpoznania) państw europejskich i ich sojuszników. Z satysfakcją pogłębiamy strategiczną współpracę z firmą Rheinmetall w ramach inicjatywy joint venture. Ta współpraca wzmocni nasze zaangażowanie w rozwój technologii kosmicznych na potrzeby globalnych rynków w sektorze obronnym i w zapewnienie suwerenności obronnej Europy –powiedział Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel Iceye.
- Powołując nowe joint venture robimy kolejny krok, rozszerzając działalność w domenie kosmicznej. Tym samym odpowiadamy na rosnące, światowe zapotrzebowanie sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa na zdolności w zakresie rozpoznania satelitarnego, jednocześnie wzmacniając pozycję Niemiec jako centrum technologicznego. Nasi wysoko wykwalifikowani pracownicy z zakładu w Neuss stają przed atrakcyjną perspektywą rozwoju. Cieszymy się na dalszą współpracę z naszym sprawdzonym partnerem - firmą Iceye - powiedział Armin Papperger, prezes Rheinmetall AG.
Satelity SAR dają ogromna przewagę na polu bitwy
Satelity SAR wyróżniają się zdolnością pozyskiwania zobrazowań w wysokiej rozdzielczości niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. Umożliwiają one identyfikację nawet najmniejszych obiektów na powierzchni Ziemi, co stanowi istotną przewagę w zakresie obserwacji dużych obszarów, wskazywania celów, rozpoznania oraz budowania świadomości sytuacyjnej na polu walki.
Już w czerwcu 2024 r. Grupa Rheinmetall z siedzibą w Düsseldorfie ogłosiła swój wkład w największą, wiodącą na świecie konstelację satelitów radarowych firmy Iceye. Współpraca Rheinmetalla i Iceye została zintensyfikowana we wrześniu 2024 r., kiedy niemiecki koncern uzyskał wyłączne prawa do dystrybucji satelitów SAR dla odbiorców wojskowych i rządowych w Niemczech i na Węgrzech.
Pierwszy istotny krok zrobiono w listopadzie 2024 r., kiedy przy wsparciu rządu niemieckiego Rheinmetall i Ukraina podpisały umowę na dostawę zdolności wywiadu satelitarnego SAR, przedłużając tym samym dostęp do danych Iceye niezbędnych siłom ukraińskim w czasie wojny.
Iceye jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów obserwacyjnych wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, SAR), dzięki czemu dostarcza dane radarowe w niemal rzeczywistym czasie. Klienci mają dostęp do informacji przez całą dobę, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, co pozwala na podejmowanie najlepszych decyzji.
Firma z polsko-fińskim rodowodem działa globalnie poprzez biura w Finlandii, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zespół Iceye liczy ponad 700 pracowników, których łączy wspólna misja: tworzenie globalnego źródła rzetelnej wiedzy o Ziemi, by realnie wpływać na poprawę jakości życia.
