Liderzy rynku kosmicznego w Polsce i przełomowe porozumienie

Marek Knitter
Polska nie była nigdy tak blisko pozyskania własnego satelity geostacjonarnego z tak dużymi możliwościami
Polska nie była nigdy tak blisko pozyskania własnego satelity geostacjonarnego z tak dużymi możliwościami fot.marek knitter
Polskie spółki Creotech Instruments i Thorium Space podpisały strategiczną umowę współpracy dotyczącą wspólnych działań obu firm przy budowie pierwszego polskiego satelity telekomunikacyjnego, który zostanie wystrzelony na orbitę geostacjonarną.

Zdolność do samodzielnego projektowania, budowy i zarządzania satelitami telekomunikacyjnymi oznacza dla Polski nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też realny wpływ na własne interesy w nowym porządku geopolitycznym. Współpraca dwóch polskich i tak zaawansowanych technologicznie podmiotów, jak Creotech Instruments i Thorium Space, wyznacza nowy standard na krajowym rynku kosmicznym i czyni z Polski gracza, z którym coraz bardziej trzeba się liczyć. Przestrzeń kosmiczna staje się nową areną rywalizacji nie tylko gospodarczej, ale i militarnej, a kontrola nad własną infrastrukturą satelitarną to dziś nie luksus, lecz bezwzględna konieczność powiedział dr hab. Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.

Projekt będzie oparty o autorską platformę satelitarną HyperSat Geo

Creotech Instruments specjalizuje się w projektowaniu, integracji oraz testowaniu małych satelitów, opartych na autorskiej platformie satelitarnej HyperSat. Produkuje kompletne systemy i podsystemy, wchodzące w skład dużych misji kosmicznych oraz dedykowane systemy satelitarne.

Przystosujemy naszą platformę satelitarną HyperSat Geo, który będzie największą jednostką, który łącznie z instrumentami telekomunikacyjnym będzie ważył do 1000 kg dodał prezes Brona podczas konferencji prasowej.

Spółki dają sobie około 5 lat na zbudowanie platformy satelitarnej i jej wyposażenie w odpowiednie instrumenty, które przygotowuje Thorium Space. W tym czasie chcą pozyskać odpowiednie finansowanie pod ten projekt zarówno w rozmowach z administracją rządową jak i innymi zainteresowanymi podmiotami.

Satelita w całości będzie zbudowany w Polsce przez polskich specjalistów

Polska potrzebuje własnych kompetencji w zakresie technologii kosmicznych, aby zapewnić sobie suwerenność telekomunikacyjną i bezpieczeństwo informacyjne. Dzięki połączeniu naszych kompetencji, jesteśmy w stanie dostarczyć rozwiązania, które do tej pory były domeną największych światowych graczy powiedział podczas konferencji Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.

Jak dodał, całego satelitę Croetech i Thoruim uda się zbudować do 2030 roku, lub wcześniej, co nie jest zbyt długim czasem, ponieważ obecnie jest tak duży popyt na duże satelity geostacjonarne, że ten czas od zamówienia do dostarczenia w innych podmiotach trwa nawet dłużej.

To co istotne to nasz satelity w całości będzie budowany w Polsce, gdzie mamy pełny monitoring wszystkich procesów. Jest to przełomowe porozumienie ponieważ Polska do tej pory takiego satelity geostacjonarnego nie posiada dodał Rymaszewski.

Thorium Space wnosi do projektu wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i integracji systemów łączności satelitarnej, w tym anten z elektronicznie sterowanymi wiązkami, własnych układów beamformerów oraz platform cyfrowych do beamformingu. Spółka rozwija również technologie elektroniczne, mechaniczne oraz oprogramowanie, a jej oferta obejmuje usługę „satellite as a service” - czyli łączność satelitarną w pakiecie z autorskimi terminalami naziemnymi.

Na mocy podpisanego porozumienia, przedstawiciele spółek zobowiązali się do współpracy m.in. w obszarach konstrukcji i rozwoju platform satelitarnych do budowy satelitów telekomunikacyjnych na orbitach MEO i GEO, rozwoju sensorów i systemów komunikacji optycznej.

W planach jest także opracowanie oprogramowania i infrastruktury do bezpiecznego sterowania satelitami i łączności z naziemnymi stacjami. Kluczowy element porozumienia to realizacja projektu polskiego satelity telekomunikacyjnego, w tym współpraca z instytucjami publicznymi i rządem w celu zapewnienia zgodności technologii z interesem państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu