Spis treści
- Akcję serii K i zostały w pełni opłacone przez inwestorów wkładami pieniężnymi w łącznej kwocie 76.000.000 złotych – czytamy w komunikacie.
Środki z emisji na sfinansowanie części wielkiego kontraktu
W grudniu 2024 r. Creotech Instruments poinformował o podpisaniu umowy ze Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia na wytworzenie i dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi (SSOZ) „Mikroglob”. Wartość kontraktu wynosi 556,7 mln zł brutto (453 mln zł netto) i ma on zostać zrealizowany do 31 marca 2027 r.
Inwestycje na realizację umowy mają zostać częściowo sfinansowane właśnie ze środków pozyskanych z emisji akcji serii K, natomiast pozostała część pochodzić będzie z otrzymywanych transz w ramach realizacji poszczególnych etapów programu.
Kontrakt ten rozszerzy zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
- Ten największy w historii polskiego sektora kosmicznego kontrakt rozszerzy zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o własne satelitarne systemy optoelektronicznej obserwacji Ziemi. Naszą rolą jest dostarczenie i wyniesienie na niską orbitę heliosynchroniczną 4 mikrosatelitów opartych o rozwijaną przez nas autorską platformę HyperSat – powiedział wcześniej dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments.
Jak dodał, mikrosatelity wyposażone będą w instrumenty optyczne umożliwiające pozyskiwanie oraz przesyłanie do segmentu naziemnego danych obrazowych.
– Z kolei część naziemna będzie składała się z dwóch kolejnych segmentów: Kontroli Misji oraz Przetwarzania Danych Obrazowych. Podpisany ze Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia kontrakt ma zostać zrealizowany do końca marca 2027 roku i będzie miał znaczący wpływ na wzmocnienie bezpieczeństwa naszego kraju – podkreślił wtedy Brona.
Creotech Instruments od października 2021 r. był notowany na rynku NewConnect Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, a już w kolejnym roku zadebiutował na głównym parkiecie GPW w Warszawie, jako pierwsza polska spółka z branży technologii kosmicznych. Głównym akcjonariuszem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu SA posiadająca 11,4 proc. akcji i Grzegorz Brona (10,15 proc.).
