Spis treści
Teleskopy te pozwalają na obrazowanie Ziemi w paśmie widzialnym oraz podczerwonym w celu detekcji emisji metanu. Wykonanie testów lotniczych przewidziane jest do końca trzeciego kwartału 2025 roku.
Przeprowadzenie testów lotniczych jest niezbędnym działaniem w celu potwierdzenia funkcjonalności
Jak tłumaczy spółka zawarcie umowy jest drugim już rozszerzeniem kontraktu na realizację projektu NarSha, zawartego z Nara Space Technology. W ramach projektu NarSha, spółka dostarczy też drugi egzemplarz modelu lotnego instrumentu. Wartość umowy wynosi 285 100 dolarów amerykańskich.
Przeprowadzenie testów lotniczych jest niezbędnym działaniem w celu potwierdzenia funkcjonalności i parametrów instrumentu do obserwacji Ziemi w warunkach obrazowania rzeczywistej emisji metanu. Testy zostaną przeprowadzone na tzw. modelu inżynierskim instrumentu – czytamy w komunikacie.
Trwa budowa konstelacji składającej się z co najmniej 6-12 mikrosatelitów
Obecna umowa, jak i poprzednie kontrakty, realizowane są w ramach projektu NarSha – jest to pierwszy koreański projekt do monitorowania metanu za pomocą satelity wyposażonego w zaawansowane instrumenty optyczne. Projekt jest realizowany w konsorcjum firm: Nara Space Technology (lider), Climate Technology Center of Seoul National University, Korea Astronomy and Space Science, Scanway S.A. i ma zapewnione finansowanie m.in. ze strony Korea Development Bank.
Projekt jest rozwijany z myślą o budowie konstelacji co najmniej 6-12 mikrosatelitów. Dalszy udział Scanway w budowie przyszłej konstelacji na bazie rozwijanych instrumentów optycznych, będzie przedmiotem ewentualnego odrębnego kontraktu dotyczącego dostawy kolejnych teleskopów.
Udział Scanway w projektach konstelacyjnych jest elementem budowy powtarzalnego portfela zamówień poprzez dostarczanie instrumentów do satelitów tworzących konstelacje, a w przyszłości do potencjalnych satelitów, które będą zastępować dotychczasowe konstelacje. Zgodnie z rynkową cechą satelitów wynoszonych na LEO (ang. Low Earth Orbit), cykl ich życia wynosi około 3-5 lat, po czym następuje konieczność zastąpienia ich kolejnymi satelitami.
Scanway to polska firma działająca od 8 lat. Jako jedna z kilkunastu firm na świecie opracowała kompletne produkty optoelektroniczne do obserwacji Ziemi z orbity. W październiku 2023 r. spółka zadebiutowała na rynku NewConnect. Głównym udziałowcem spółki jest PGE Ventures Sp. z o.o posiadający 14,34 proc. akcji i Jędrzej Kowalewski (13,71 proc.).
