Scanway, polska firma technologiczna z sektora kosmicznego, zawarła kontrakt z Nara Space Technology z Korei Płd., w ramach którego dostarczy kolejny instrument optyczny do obserwacji Ziemi w postaci dwóch teleskopów do wykrywania metanu. Nowa umowa o wartości 0,7 mln euro rozszerza dotychczasową współpracę z koreańskim partnerem, zapoczątkowaną porozumieniem z początku br. i pierwszym kontraktem z 13 maja br. o wartości 1,7 mln euro.
Scanway należy do koreańskiego konsorcjum realizującego projekt NarSha – pierwszej koreańskiej konstelacji mikrosatelitów do monitorowania metanu, finansowanej m.in. przez Korea Development Bank.
– Scanway dostarczy kolejny instrument do obserwacji Ziemi w ramach budowanej pod przewodnictwem Nara Space Technology pierwszej koreańskiej konstelacji mikrosatelitów do monitorowania metanu. Dwa tygodnie temu zakończyliśmy z sukcesem fazę projektowania w ramach umowy zawartej w maju br. Rozszerzenie współpracy i kolejne zamówienie weryfikuje pozytywnie nie tylko nasze wysokie kompetencje, ale także możliwość dostarczenia większej liczby teleskopów do budowanej przez partnera konstelacji. Dziś jesteśmy obecni w pierwszych dwóch satelitach, a docelowo projekt zakłada budowę 6-12 satelitów – powiedział Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway.
Projekt NarSha zakłada budowę konstelacji mikrosatelitów dla globalnej infrastruktury monitorowania punktowych źródeł metanu w czasie zbliżonym do rzeczywistego i z rozdzielczością przestrzenną na poziomie lokalnym. Jest to pierwszy koreański projekt monitorowania metanu z wykorzystaniem zobrazowań satelitarnych. Projekt NarSha jest realizowany w konsorcjum: Nara Space Technology (lider), Scanway (dostawca instrumentu obserwacyjnego), Climate Technology Center of Seoul National University oraz Korea Astronomy and Space Science Institute.
Mikrosatelity w projekcie NarSha będą wyposażone w instrument optyczny do wykrywania smug metanu w paśmie widzialnym (VIS), bliskiej podczerwieni (NIR) oraz krótkofalowej podczerwieni (SWIR). Rozdzielczość spektralna instrumentu obrazującego ma wynieść nawet poniżej 1 nanometra, a minimalna rozdzielczość przestrzenna (GSD) na wysokości 500 km to ok. 50 metrów. Masa pojedynczego satelity wyniesie do 32 kg, a rozmiar to 16U, czyli składać będzie się z 16 kostek o wymiarach 10 cm x 10 cm x 10 cm.
– Dzisiejsze rozszerzenie umowy o kolejny instrument dotyczy wyłącznie modelu lotnego, który dostarczymy partnerowi w 2026 roku. Zbudowanie drugiego instrumentu będzie oznaczać, że dysponujemy gotowym do powielania układem, który możemy sprawnie dostarczać do kolejnych satelitów. W ten sposób możliwe jest budowanie powtarzalnego portfela zamówień, a mówimy tutaj wyłącznie o jednym kliencie - powiedział Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.
Nara Space Technology to południowokoreańska firma specjalizująca się w infrastrukturze satelitarnej i analizie danych obserwacyjnych Ziemi. Została założona w 2015 roku i od początku koncentruje się na innowacjach w sektorze New Space.
Scanway to polska firma działająca od 8 lat. Jako jedna z kilkunastu firm na świecie opracowała kompletne produkty optoelektroniczne do obserwacji Ziemi z orbity. W październiku 2023 r. spółka zadebiutowała na rynku NewConnect. Głównym udziałowcem spółki jest PGE Ventures Sp. z o.o posiadający 14,34 proc. akcji i Jędrzej Kowalewski (13,71 proc.)
