Polska spółka kosmiczna planuje debiut na giełdzie w Warszawie

Marek Knitter
Docelowo projekt w którym bierze udział Scanway zakłada budowę 6-12 satelitów do obserwacji Ziemi
Docelowo projekt w którym bierze udział Scanway zakłada budowę 6-12 satelitów do obserwacji Ziemi fot.123fr
Scanway, firma technologiczna z sektora kosmicznego do końca pierwszego półrocza 2025 planuje złożyć prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego i w tym roku zadebiutować na głównym rynku GPW. Spółka nie wyklucza emisji nowych akcji.

Spis treści

- Ponad rok działalności jako spółka publiczna notowana na rynku NewConnect wiele nas nauczył. Myślę, że bardzo istotną rolę odegrał w tym feedback, który otrzymywaliśmy bezpośrednio od naszych inwestorów, z którymi spotykaliśmy się zarówno podczas konferencji inwestorskich, jak i licznych, dedykowanych im wydarzeń. Naszą obecność na NewConnect traktujemy jako ważny etap przed przejściem na rynek główny. Dlatego cieszę się, że będąc jedyną spółką kosmiczną na małym parkiecie, udało nam się od razu w pierwszym roku stać istotną częścią tego liczącego sobie 359 spółek rynku. Jesteśmy dobrze przygotowani na główny parkiet GPW - powiedział Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.

Spółka nie planuje emisji, ale nie wyklucza zmiany decyzji

Scanway liczy na możliwość debiutu na głównym rynku GPW w drugiej połowie roku. Na ten moment nie planuje emisji nowych akcji.

- Już przy debiucie na NewConnect w październiku 2023 r. podkreślaliśmy, że zamierzamy zadebiutować na GPW w perspektywie dwóch lat od tego wydarzenia i chcemy ten cel zrealizować. Do końca pierwszego półrocza zamierzamy złożyć prospekt do KNF i spodziewamy się możliwości przeniesienia notowań spółki na Główny Rynek GPW w okresie jesiennym. Na dziś nie planujemy emisji akcji – podkreślił Kowalewski.

Dodał, że spółka dzięki zdobytym w 2024 roku kontraktom i zamówieniom, jest podmiotem samofinansującym się, a wariant emisji uwzględniany jest jedynie w przypadku pojawienia się inwestora branżowego lub kontraktów, które mogą znacząco przeskalować działalność spółki.

Spółka tworzy technologie o przełomowym znaczeniu, które znajdują zastosowanie zarówno w eksploracji kosmosu, jak i w rozwiązywaniu problemów globalnych. Przykładem są jej technologie, które aktualnie są kluczowe w badaniu powierzchni Księżyca czy też technologie do wykrywania emisji metanu na Ziemi – istotne w walce z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Kontrakty związane z eksploracją księżyca

W grudniu ubiegłego roku firma rozpoczęła współpracę z amerykańskim Intuitive Machines – globalnym liderem komercyjnej eksploracji Księżyca. Teleskop Scanway posłuży do mapowania jego powierzchni, w tym wykrywania cennych minerałów z wykorzystaniem technologii optycznych.


- Kontrakt z Intuitive Machines na eksplorację Księżyca to przełomowe wydarzenie dla Polski z dwóch względów. Polska firma opracuje i dostarczy instrument do misji komercyjnej na Księżyc, która odbędzie się do końca tego roku. Co więcej – polska firma została zaproszona do budowy infrastruktury związanej ze stałą obecnością człowieka na Księżycu - tłumaczy Jędrzej Kowalewski.

Również pod koniec roku Scanway rozszerzył swoją współpracę z Nara Space Technology z Korei Płd., w ramach której firma dostarczy teleskopy do wykrywania metanu.

- Jesteśmy częścią koreańskiego projektu NarSha, który zakłada stworzenie konstelacji do kilkunastu mikrosatelitów dla globalnej infrastruktury monitorowania punktowych źródeł metanu. Dzięki niej, możliwe będzie precyzyjne i szybkie identyfikowanie źródeł emisji metanu najpierw w Korei, z możliwością późniejszego zastosowania rozwiązania na całym świecie, co przyczyni się do skuteczniejszego przeciwdziałania postępującym zmianom klimatycznym. Dodam, że metan jest gazem cieplarnianym dużo bardziej szkodliwym dla atmosfery niż CO2 - komentuje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.

Scanway od kilku lat aktywnie wspiera rozwój ekonomii kosmicznej. Rozwiązania optyczne (teleskopy, kamery) spółki znalazły się w najważniejszych europejskich i polskich misjach kosmicznych 2024 roku. Firma realizuje jedne z największych w Polsce kontrakty na urządzenia kosmiczne (w tym dla klientów komercyjnych) i jest konsorcjantem w kluczowych polskich projektach.

Spółka specjalizuje się w łańcuchu przetwarzania optycznego, który obejmuje pozyskiwanie, przetwarzanie, analizę danych obrazowych i predykcję zdarzeń na ich podstawie. W segmencie space dostarcza teleskopy i kamery do satelitów, a także analitykę do obrazowania. W segmencie industry oferuje rozwiązania dla przemysłu (kompletne systemy wizyjne do kontroli jakości).

Scanway jako jedna z kilkunastu firm na świecie opracowała kompletne produkty optoelektroniczne do obserwacji Ziemi z orbity. W październiku 2023 r. spółka zadebiutowała na rynku NewConnect. Głównym udziałowcem spółki jest PGE Ventures Sp. z o.o posiadający 14,34 proc. akcji i Jędrzej Kowalewski (13,71 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu